Tartus - Dvě íránské lodě, které v minulém týdnu propluly Suezským průplavem do Středozemního moře, zakotvily v syrském přístavu Tartus. Torpédoborec a zásobovací plavidlo mají podle íránského ministerstva obrany pomoci s výcvikem syrského námořnictva.
Jejich přítomnost v zemi, která je na prahu občanské války, znepokojuje Izrael a Spojené státy. Ty obviňují Teherán ze zneužívání jaderného programu. Zároveň podezřívají islámskou republiku z pokusů o rozšíření svůj vliv na Blízkém východě.
Írán je jedním z mála zbývajících spojenců režimu diktátora Bašára Asada. "Proplutí Suezu je důkazem íránské vojenské moci," prohlásil velitel íránského námořnictva, admirál Habíbolláh Sajárí.
"Sýrie se nachází v kritickém bodě," sdělil agentuře AFP analytik Nabíl Abdel Fattáh z egyptského Centra pro politická a strategická studia Al-Ahram. "Tamní situace může způsobit vlnu nestability v celém regionu. V Libanonu, Izraeli, Iráku, Turecku a Jordánsku," dodal.
Armáda obklíčila Homs
Když íránské lodě připluly do Tartusu, pokračovala syrská armáda v obkličování města Homs. V pohotovosti jsou režimní jednotky také v Damašku, kde propukly překvapivé protesty.
Aktivisté bojující už 11 měsíců proti vládě Bašára Asada varují, že Homs se brzy stane terčem velkého útoku. Od začátku protestů zemřelo podle lidsko-právních organizací na 6000 syrských občanů.
"Máme zprávy od armádních důstojníků. Prý chtějí vypálit celou čtvrť Baba Amr," pověděl agentuře Reuters Hádí Abdullah, jeden z organizátorů syrské revoluce.
Homs - centrum protirežimního odporu - bombardují vládní síly už patnáct dní v kuse. Na město padá podle očitých svědků čtyři až pět raket za minutu.
"Íránci a Rusové dodávají Bašáru Asadovi zbraně," prohlásil americký republikánský senátor John McCain s tím, že USA by měly naopak vyzbrojit povstalce. "Lidé, kteří jsou masakrovaní, by měli mít možnost se bránit."