Sahar Tabarová si na sociální síti Instagram vybudovala početnou fanouškovskou základnu, která čítala téměř půl milionu lidí. Nyní byl její původní účet smazán.
Dvaadvacetiletá hvězda Instagramu čelí obvinění z rouhání, povzbuzování k násilí, podněcování mladých ke korupci, nelegálního získávání majetku a nerespektování státem nařízeného stylu oblékání, informoval britský deník The Guardian. Policie ženu zatkla po stížnosti z řad veřejnosti, uvádí britská stanice BBC.
Sahar Tabarová proslula fotografiemi, na kterých se stylizuje do hollywoodské herečky a režisérky Angeliny Jolie. Média a fanoušci ji často také označovali za hereččinu "zombie" verzi.
Aby se jí Tabarová podobala, podstoupila podle některých médií až 50 plastických operací, nicméně ona sama hovoří jen o pár operacích nosu a výplni rtů. Zbytek prý vytvořila pomocí make-upu a digitálních úprav fotografií. "Je to Photoshop a make-up. Pokaždé, když zveřejňuji novou fotografii, si stále zvláštněji a zvláštněji namaluji obličej. Je to způsob, jak se vyjádřit. Druh umění. Moji fanoušci vědí, že to není můj skutečný obličej," uvedla v minulosti Tabarová.
Podle listu The Guardian jsou plastické operace v Íránu časté. Bílé náplasti na nose, které ženy po plastických operacích nosí a i sama Tabarová je měla na některých fotografiích, jsou běžně k vidění v ulicích metropole Teheránu. Ročně plastičtí chirurgové v zemi provedou až desítky tisíc operací.
Zatčení kvůli sociálním sítím
Zatýkání blogerů a influencerů je podle stanice BBC v Íránu běžné. V loňském roce policie zadržela devatenáctiletou Maedeh Hojabriovou se 600 tisíci sledujícími na Instagramu. Důvodem bylo porušení zákona, který ženám zakazuje tančit na veřejnosti. Do této kategorie zapadala i Hojabriová, která své taneční kreace zveřejňovala na sociálních sítích.
Nakonec se musela "jen" veřejně omluvit. Běžným trestem za podobné zločiny je také bičování a vězení.
Její zatčení vyvolalo podle amerického listu The New York Times vlnu sdílení videí, na kterých lidé tančí. To ale posloužilo ultrakonzervativním Íráncům jako argument k tomu, aby byla sociální síť Instagram zakázána.
Zatýkání se navíc nevyhýbá ani cizincům. Írán počátkem října propustil australský pár blogerů, kteří pomocí dronu natáčeli cestovatelské video. Podle deníku The Guardian ale točili v blízkosti vojenského zařízení a australské médium News.com.au uvádí, že k natáčení dronem neměli povolení. V íránském vězení strávili tři měsíce a byli vyměněni za íránského vědce, kterého naopak zadržovaly australské úřady.
Nesvoboda internetu v Íránu
Podle americké neziskové organizace Freedom House, která hodnotí úroveň demokracie v různých zemích, Íránci nemají svobodný přístup k internetu. Po protivládních protestech na přelomu roku 2017 a 2018, kdy se lidé organizovali přes sociální sítě, úřady zpomalily rychlost internetu a dočasně zablokovaly přístup k zahraničním serverům.
Which countries are the worst of the worst in #netfreedom rankings? It's no surprise: #China, #Iran, and #Syria. https://t.co/2oYGaXcCdE #FreedomOnTheNet pic.twitter.com/LeL2jDUn4A
— Freedom on the Net (@freedomonthenet) November 9, 2018
Úplný zákaz později natrvalo postihl komunikační aplikaci Telegram, v té době nejpoužívanější aplikaci v Íránu. Již několik let jsou v zemi zablokovány sociální sítě Facebook a Twitter, přístup v Íránu není možný ani na YouTube nebo servery používané ke psaní blogů.