Teherán - Íránská armáda popřela sobotní zprávu místní agentury o provedeném testu rakety dlouhého doletu. Podle námořnictva se test několika typů raket chystá pro nejbližší dny.
Agentura Fars ráno oznámila, že raketa byla vyzkoušena v rámci manévrů, které se konají v těchto dnech v Perském zálivu.
Írán v úterý pohrozil uzavřením ropné námořní cesty Hormuzským průlivem, pokud proti němu bude uplatněno ropné embargo. To mu hrozí za jeho ambice v nukleárním programu. Teherán nedokázal, že se zabývá jenom mírovou jadernou technologií, jak jeho představitelé tvrdí.
Uzavření Hormuzského průlivu, kterým proplouvá 40 procent ropy, s níž se obchoduje na světových trzích, by bylo pro trh velkou ranou. USA na výhrůžku o uzavření cesty reagovaly kritikou, podle níž se Teherán chová nerozumně. Washington přerušení námořní cesty tankerů nehodlá tolerovat.
Dle původní zprávy agentury Fars Íránci vyzkoušeli rakety typu země-moře. Írán vlastní balistické rakety Šaháb-3 s doletem 1000 kilometrů a jejich variantu Sadžíl-2, která je vůbec nejdokonalejší z íránských raket. Cíl může zasáhnout ve vzdálenosti 2400 kilometrů.
Teherán je ochoten pokračovat v mírových hovorech
Desetidenní manévry začaly minulý týden a konají se v mezinárodních vodách Perského zálivu. "Několik druhů raket bude otestováno v příštích dnech," citovala íránská televize Press TV velitele námořnictva Mahmúda Músávího.
Napětí kolem vojenských aktivit Íránu vyvolává jeho neochota vzdát se technologie, která může být využita k výrobě jaderné zbraně. S Íránem na toto téma několik let marně vyjednávalo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo.
Rozhovory jsou přerušeny, nyní Teherán dává najevo, že je ochoten v nich pokračovat. Hlavní vyjednávač Saíd Džalílí o tom chce písemně informovat šéfku diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou a požádat ji o zorganizování dalších kol jednání.