Další svár na Blízkém východě. Proč na sebe Pákistán s Íránem útočí raketami

Dominika Perlínová Štefan Novák Dominika Perlínová, Štefan Novák
18. 1. 2024 14:01
Mezi Pákistánem a Íránem v posledních dnech vzrostlo napětí. Pákistán ve čtvrtek ráno potvrdil, že provedl údery na území Íránu. Vojenská akce přišla dva dny poté, co íránské síly zaútočily na tábory ozbrojenců v Pákistánu. Proč se země ostřelují a jak to souvisí s izraelsko-palestinským konfliktem? Aktuálně.cz shrnuje nejdůležitější otázky a odpovědi.

Zdroj: Aktuálně.cz, OpenStreetMap contributors

Co udělal Írán?

Írán v úterý ostřeloval pákistánskou provincii Balúčistán. Útok cílil na dvě základny balúčské ozbrojené skupiny Džajš al-Adl. Teherán uvedl, že mezi oběťmi nejsou civilisté. Pákistánská rozvědka ale následně oznámila, že obětí útoku se stala šestiletá dívka a jedenáctiměsíční chlapec, zranění utrpěly také ženy ve věku mezi 28 a 35 lety. Ve vesnici byla zasažena i mešita. Podle militantů z Džajš al-Adl se terčem útoku staly domy, v nichž žijí děti a manželky těchto bojovníků.

Jak reagoval Pákistán?

Útok rozhněval Pákistán, který jej označil za "hrubé porušení mezinárodního práva". V noci na čtvrtek reagoval sérií úderů na několik údajných úkrytů separatistů v Sístánu a Balúčistánu, které leží na hranicích obou zemí. Islámábád prohlásil, že během útoku zabil několik ozbrojenců. Írán ale tvrdí, že během útoku zemřelo devět lidí včetně tří žen a dvou dětí.

O jaké teroristické skupiny se jedná?

V obou případech země útočily na separatistické skupiny, které se snaží vybojovat větší práva a dlouhodobě i nezávislost pro menšinu Balúčů, kteří žijí na hranici Pákistánu, Íránu a Afghánistánu. Oblast je bohatá na nerostné suroviny, ale většina lidí tu přesto žije ve velké chudobě.

Militantní sunnitská skupina Džajš al-Adl (v překladu Armáda spravedlnosti) vznikla v roce 2012 a v poslední době stále více z Pákistánu útočí proti íránským bezpečnostním složkám. I Pákistán tvrdí, že si již léta stěžuje na to, že se separatističtí bojovníci v pohodlí ukrývají v Íránu.

Proč se situace vyhrotila právě teď?

Boj Pákistánu a Íránu proti separatistům působícím na obou stranách jejich hranic není ničím novým. V průběhu let docházelo na neklidné hranici pravidelně ke střetům se smrtelnými následky. Například minulý měsíc Írán obvinil bojovníky Džajš al-Adl z útoku na policejní stanici v Sístánu a Balúčistánu, při kterém podle agentury Tasnim zemřelo 11 íránských policistů. Úder pomocí raket a dronů je ale neobvyklý, upozorňuje stanice BBC.

Situace se podle odborníků pravděpodobně vyostřuje kvůli probíhající válce mezi Izraelem a teroristy hnutí Hamás. Větší regionální konflikt může podle nich povzbudit Írán, aby aktivněji útočil na cíle za svými hranicemi. Zejména proto, že Spojené státy se pohybují na hraně mezi deeskalací násilí a ukazováním vlastní vojenské síly, aby Írán odradily od dalších kroků, uvádí stanice CNN.

Írán den před útoky na Pákistán odpálil balistické rakety na Irák a Sýrii. Teherán tvrdil, že míří na špionážní základnu izraelských sil a protiíránských teroristických skupin. Írán má na rozdíl od válkou zmítaných zemí jako Sýrie nebo Jemen v regionu silnou pozici. Z celkové nestability oblasti tak může těžit a snažit se rozšířit vlastní moc, vysvětluje pro CNN Karim Sadjadpour, vedoucí pracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

Jak reagovaly okolní země?

Indie oznámila, že "má nulovou toleranci vůči terorismu" a že útok je "záležitostí Íránu a Pákistánu". Čína vyzvala obě země, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se další eskalaci napětí. Ke zdrženlivosti vyzvalo i Turecko. 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller ve středu uvedl, že Washington se snaží zabránit tomu, aby na Blízkém východě vypukl konflikt v plném rozsahu.

Jak se může situace vyvíjet dál?

Pákistánský útok mnoho odborníků překvapil. Očekávali, že se země bude snažit situaci vyřešit mírovou cestou. Pákistán a Írán mají křehké, ale dobré vztahy. Íránský útok se odehrál v den, kdy se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu setkali pákistánský premiér a íránský ministr zahraničí a kdy námořnictva obou států pořádala společné vojenské cvičení v Perském zálivu.

Není proto jasné, zda by Írán nebo Pákistán stály o plnohodnotný konflikt kvůli separatistickým skupinám, které obě země vnímají jako nepřátelské. Obě strany také vydaly po svých úderech prohlášení, která naznačují, že si přejí, aby se situace nevyhrotila. Pákistánské ministerstvo zahraničí označilo Írán za "bratrskou zemi" a zdůraznilo potřebu "najít společná řešení". Připomínalo to vyjádření íránského ministra zahraničí, který na začátku tohoto týdne označil Pákistán za "přátelskou zemi" a zdůraznil, že jejich údery byly přiměřené a zaměřené pouze na militanty.

 

Právě se děje

Další zprávy