Teherán - Ani poslední snaha dosáhnout urovnání sporu kolem íránského jaderného programu diplomatickou cestou zřejmě nepřinese úspěch.
Vyplynulo to z prvních reakcí íránských představitelů na balíček kompromisních návrhů a obchodních pobídek, který do Teheránu přivezl v zastoupení šesti světových mocností (USA, Číny, Ruska, Francie, Británie a Německa) vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana.
„Pokud balík zahrnuje (požadavek na) zastavení (obohacování uranu), nebudeme o něm vůbec debatovat," prohlásil před novináři mluvčí íránské vlády Gholámhosejn Elham.
„Iránský pohled na věc je jasný: jakékoli předběžné podmínky jsou pro nás nepřijatelné," dodal.
Nabídka ze strany pětice stálých členů rady bezpečnosti OSN a Německa zahrnuje spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie a je přepracovanou verzí předchozího návrhu, který už Írán před dvěma lety odmítl.
Írán trvá na tom, že má na rozvíjení svého jaderného programu právo a odmítá zohlednit obavy Západu, že by obohacování uranu v íránských nukleárních zařízeních mohlo vést k výrobě atomové bomby.
Bush: Jsem zklamán
Na íránskou odtažitost tváří v tvář nejnovějšímu návrhu dnes během návštěvy Paříže reagoval americký prezident George Bush:
"Jsem zklamán, že tuto štědrou nabídku rovnou odmítli," cituje Bushova slova na tiskové konferenci po setkání s jeho francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym agentura AP.
"Je to vzkaz íránským lidem, že jejich vedení je odhodláno je ještě více izolovat. My bychom si přitom přáli, aby íránský lid vzkvétal a prosperoval."
Prezident Sarkozy se s názorem svého amerického hosta ztotožnil a prohlásil, že si íránský lid "zasluhuje lepší osud než slepou uličku, do které jej někteří jeho vůdci vedou".