New York - Po letech tahanic se zdá, že by v otázce íránského jaderného programu mohlo dojít k průlomu.
Diplomaté se totiž ve čtvrtek v New Yorku dohodli na pokračování šestistranných rozhovorů. Těch se kromě Íránu účastní i USA, Francie, Velká Británie, Rusko, Čína a Německo.
Podle unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové by se schůzka měla uskutečnit v Ženevě 15. a 16. října.
Z Vídně mezitím zpráva o dalším posunu; Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pátek vůbec poprvé od zvolení nového íránského prezidenta Hasana Rúháního jednala se zástupci Teheránu o tamním jaderném programu.
Potěšený Kerry...
Jaderný program
Íránci prozatím nepřesvědčili, že neusilují o výrobu jaderné zbraně, z čehož je podezírá mnoho západních zemí.
V rozhovorech ve formátu Írán a skupina 5+1 se vyjednávači a diplomaté marně snaží přimět Teherán k tomu, aby přestal obohacovat uran nad hranici, jejíž překonání je nezbytné na cestě k jaderné zbrani.
To však vyloučil při svém letošním nástupu do funkce i Rúhání, třebaže zároveň ujistil, že Írán nikdy nebude vyrábět jadernou bombu.
Na jednání, které se uskutečnilo na okraj zasedání Valného shromáždění OSN, se poprvé po šesti letech sešli šéfové diplomacie USA a Íránu. Za Írán byl přítomen ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který podle informací agentury Reuters seděl vedle svého amerického protějšku Johna Kerryho.
Oba politici na okraj schůzky jednali mezi čtyřma očima. Kerry posléze novinářům řekl, že ho nový a pozitivní přístup Teheránu potěšil. "Je nutné říci, že jedno setkání a změna tónu, která byla uvítána, neodpoví na otázky (o jaderném programu). Je zde ještě stále mnoho práce," řekl posléze Kerry.
Zároveň ale dodal, že jedno setkání se Zarífem nerozptýlí mezinárodní obavy z íránských jaderných ambicí a že Teherán v této věci ještě vedle ochoty objasnit své záměry musí prokázat činy.
... a doufající Zaríf
Zaríf podle AP označil jednání s mocnostmi za "velice konstruktivní" a za "velice zásadní". Je také přesvědčen, že vrcholná schůzka utišila obavy z íránského jaderného programu.
"Doufáme, že brzy učiníme v této otázce pokrok," řekl Zaríf o snaze Teheránu dosáhnout zrušení všech protiíránských sankcí.
Zaríf i nový íránský prezident Hasan Rúhání, který do New Yorku na valné shromáždění rovněž přicestoval, tvrdí, že mají zájem spor o jaderný vývoj co nejdříve ukončit. Jde jim o zrušení mezinárodních sankcí, které svět na Írán uvalil za jeho neústupnost v jaderném programu.
MAAE: Jednání s Íránem jsou konstruktivní
Mezinárodní agentura pro atomovou energii označila vídeňská jednání se zástupci Teheránu o tamním jaderném programu za konstruktivní, za průlomová je ale prý zatím označit nelze. Íránský velvyslanec Réza Nadžáfí, který byl do své funkce jmenován před měsícem, mírnil optimismus už před samotnou schůzkou.
"Toto je naše první setkání, takže nikdo nejspíš neočekává, že problémy můžeme vyřešit za jediný den," řekl. Podle něj je ale stále cílem dosáhnout dohody co nejdříve. Další setkání je naplánováno na 28. října.