Írán instaloval přes tisíc centrifug, tvrdí zpráva MAAE

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 8. 2013 18:45
Nové informace patrně vzbudí obavy Západu, který po volbách doufal ve změnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Helena Bucková

Teherán - Írán e svém tajném zařízení v Natanzu nainstaloval celkem 1008 pokročilých centrifug na obohacování uranu a začal vyrábět palivo pro výzkumný těžkovodní reaktor v Araku.

Ve své zprávě o vývoji íránského jaderného programu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Zpráva rovněž potvrdila, že MAAE a íránští experti se dohodli na obnovení rozhovorů o inspekcích v Íránu. Schůzka se má uskutečnit 27. září.

Nové informace patrně vzbudí obavy na straně Západu, který po červnových volbách v Íránu doufal ve změnu, upozornila agentura Reuters.

V íránských prezidentských volbách překvapivě hned v prvním kole zvítězil umírněný muslimský duchovní Hasan Rúhání. Nový prezident se své role ujal počátkem tohoto měsíce.

Írán nařčení popírá

Západní země se bojí, že přípravy směřují k výrobě materiálu využitelného pro jaderné bomby.

Írán podobná tvrzení popírá.

Zařízení v Araku podle zprávy MAAE Teherán neuvede do provozu už v prvním čtvrtletí příštího roku, jak původně plánoval. Agentura pro atomovou energii také tvrdí, že íránské zásoby vysoce obohaceného uranu jsou stále pod úrovní "červené linie", jejíž překročení by podle Izraele zavdalo důvod pro vojenskou intervenci.

Nárůst zásob uranu obohaceného na 20 procent se zastavil. Teherán od poslední, květnové zprávy, vyrobil dalších 48,5 kilogramů takového uranu a dohromady ho měl až 372,5 kilogramů. Na jadernou bombu by podle expertů bylo třeba 240 až 250 kilogramů, ale po dalším zpracování.

Z celkových zásob obohaceného uranu však Teherán téměř 187 kilogramů přeměnil na oxid uranu pro palivo do medicínského výzkumného reaktoru v Teheránu. Pro jadernou zbraň je tento materiál prakticky nepoužitelný.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program je zacílen výhradně na výrobu elektřiny a lékařské účely.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy