Írán instaloval přes tisíc centrifug, tvrdí zpráva MAAE

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 8. 2013 18:45
Nové informace patrně vzbudí obavy Západu, který po volbách doufal ve změnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Helena Bucková

Teherán - Írán e svém tajném zařízení v Natanzu nainstaloval celkem 1008 pokročilých centrifug na obohacování uranu a začal vyrábět palivo pro výzkumný těžkovodní reaktor v Araku.

Ve své zprávě o vývoji íránského jaderného programu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Zpráva rovněž potvrdila, že MAAE a íránští experti se dohodli na obnovení rozhovorů o inspekcích v Íránu. Schůzka se má uskutečnit 27. září.

Nové informace patrně vzbudí obavy na straně Západu, který po červnových volbách v Íránu doufal ve změnu, upozornila agentura Reuters.

V íránských prezidentských volbách překvapivě hned v prvním kole zvítězil umírněný muslimský duchovní Hasan Rúhání. Nový prezident se své role ujal počátkem tohoto měsíce.

Írán nařčení popírá

Západní země se bojí, že přípravy směřují k výrobě materiálu využitelného pro jaderné bomby.

Írán podobná tvrzení popírá.

Zařízení v Araku podle zprávy MAAE Teherán neuvede do provozu už v prvním čtvrtletí příštího roku, jak původně plánoval. Agentura pro atomovou energii také tvrdí, že íránské zásoby vysoce obohaceného uranu jsou stále pod úrovní "červené linie", jejíž překročení by podle Izraele zavdalo důvod pro vojenskou intervenci.

Nárůst zásob uranu obohaceného na 20 procent se zastavil. Teherán od poslední, květnové zprávy, vyrobil dalších 48,5 kilogramů takového uranu a dohromady ho měl až 372,5 kilogramů. Na jadernou bombu by podle expertů bylo třeba 240 až 250 kilogramů, ale po dalším zpracování.

Z celkových zásob obohaceného uranu však Teherán téměř 187 kilogramů přeměnil na oxid uranu pro palivo do medicínského výzkumného reaktoru v Teheránu. Pro jadernou zbraň je tento materiál prakticky nepoužitelný.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program je zacílen výhradně na výrobu elektřiny a lékařské účely.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy