Írán je na tlak alergický, ale čeká ho

Lenka Málková
30. 3. 2006 21:58
New York - Po týdnech složitého jednání učinila RB OSN první krok. Přijala bezzubé prohlášení, které se na nátlak Ruska a Číny sankcím proti Íránu vyhýbá. VIDEO UVNITŘ
Foto: Reuters

Rada bezpečnosti OSN včera jednohlasně vyzvala Teherán, aby ukončil obohacování uranu.

Jde o třetí verzi návrhu, který před časem předložila Francie spolu s Velkou Británií, a do které byly zapracovány ústupky vyhovující jak Moskvě, tak Pekingu.

Řešením kompromis

Představitelé Číny i Ruska se obávali, že vtažení Rady bezpečnosti OSN do celého problémy nekompromisně povede k sankcím, a přikláněli se spíše na stranu Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která by měla celou záležitost vyřešit.

Britský velvyslanec Emyr Jones Parry o přijatém prohlášení řekl, že "podstata textu je stejná jako v předchozích návrzích. Podporujeme plně práci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, vyjadřujeme znepokojení Rady bezpečnosti nad íránským jaderným programem a říkáme, že Írán musí postupovat v souladu s doporučeními Rady guvernérů MAAE".

Podle Jonese Parryho prohlášení rovněž požaduje vypracování zprávy o íránském jaderném programu, a to do 30 dnů, kterou pak RB OSN posoudí.

V předloženém textu tak chybí kontroverzní formulace o Íránu jako "hrozbě mezinárodnímu míru a bezpečnosti", což je jasný ústupek Moskvě a Pekingu.

Britský velvyslanec Emyr Jones Parry se svým americkým kolegou Johnem Boltonem během středečního zasedání RB OSN.
Britský velvyslanec Emyr Jones Parry se svým americkým kolegou Johnem Boltonem během středečního zasedání RB OSN. | Foto: Reuters

Bolton optimista, Írán se nevzdává

Zatímco americký velvyslanec u OSN John Bolton vidí celou stávající situaci optimisticky a ihned po včerejším hlasování prohlásil, že svět "vyslal do Íránu jasnou zprávu, že jejich snaha popřít jaderný program není dostatečná," což je krokem vpřed, íránský velvyslanec Javán Zaríf jeho optimismus nesdílí.

"Hrozba na Írán nefunguje. Írán je na tlak alergický."

"Írán se rozhodl pro mírový jaderný program, na který má nárok!" dodal.

Jednání se stěhuje do Berlína

Další projednávání íránské otázky se dostane zpět na jednací stůl již během dnešní návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v Berlíně.

Ministryně Riceová spolu s ministry zahraničí Německa, Francie, Velké Británie, Číny a Ruska bude projednávat plán, jenž by mělo mezinárodní společenství následovat v případě, že Teherán požadované kroky k mírovému řešení krize neučiní.

Írán oznámil obnovení procesu obohacování uranu začátkem letošního roku, a to navzdory nesouhlasu mezinárodní veřejnosti. Teherán prohlásil, že bude v jaderném programu pokračovat, protože na to má podle mezinárodních dohod právo, a ujistil, že program má výlučně civilní účel.

Odmítl však mezinárodní kontroly svých jaderných zařízení, a proto MAAE předala jeho záležitost Radě bezpečnosti OSN.

Spojené státy požadují zavedení sankcí a nevylučují ani vojenský úder, zatímco Rusko a Čína jsou pro diplomatické řešení bez uvalení sankcí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy