Íránský jaderný program beze změn

Red Zah, ČTK, Reuters
13. 3. 2006 15:03
Teherán - Írán nezmění nic na svém jaderném programu. Nebude brát v potaz ani návrh přesunout program obohacování uranu na území Ruska.

"Velmi dobře víme, že ustoupit o jediný krok z legitimního práva znamená pro stát ztrátu celé existence," řekl Ahmadínežád v rámci setkání s íránskými velvyslanci.

Uran obohatíme v Íránu

V neděli mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Asefí prohlásil, že Írán nebude nadále brát v potaz ani návrh přesunout program obohacování uranu na území Ruska, a místo toho zvažuje obohacovat ve velkém uran na vlastním území.

Podle ruské agentury Interfax nicméně nejmenovaní íránští představitelé stále o návrhu přesunout obohacování uranu, použitelného i k výrobě nukleárních zbraní, do Ruska uvažují.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že jeho země je velmi zklamána postojem Íránu při řešení otázky jeho jaderného programu. "Írán nenabízí naprosto žádnou pomoc těm, kteří chtějí najít mírové způsoby, jak tento problém vyřešit," podotkl Lavrov.

Rusko zklamáno, ale nevzdává se

Šéf ruské diplomacie rovněž bez bližších podrobností dodal, že v blízké budoucnosti jsou plánovány bilaterální rozhovory mezi Íránem a Ruskem ohledně tohoto tématu. Agentura Interfax pak s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje uvedla, že konzultace by se měly uskutečnit v úterý a ve středu.

Foto: Reuters

USA a země EU viní Írán, že se snaží vyvinout jaderné zbraně. To Teherán popírá a tvrdí, že mu jde jen o využití jaderné technologie pro výrobu elektrické energie.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zjistila na straně Íránu pochybení a po dlouhém, bezvýsledném vyjednávání s Íránem předala řešení Radě bezpečnosti OSN.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy