Jejími aktéry mají být podle Teheránu západní tajné služby. Podle šéfa íránské policie Ismaíla Ahmádího Moghaddama pravděpodobně Ašgárího unesly, když přijel před měsícem ze Sýrie na soukromou návštěvu Istanbulu.
"Ašgárí má znalosti o íránském nukleárním programu," dodal pro íránskou tiskovou agenturu IRNA o bývalém vysoce postaveném zaměstnanci ministerstva obrany Moghaddam.
Írán začal na případu spolupracovat s tureckou policií. O pomoc požádal zároveň Interpol.
V médiích se okamžitě objevily dva druhy spekulací: za "únosem" stojí CIA a Mossad, nebo Ašgárí sám přešel s tajnými informacemi na "druhou stranu".
Stopa možná vede do severní Evropy
Druhou verzi podporuje středeční vydání londýnského listu al-Šarq al-Awsat. Podle něj je teď penzionovaný generál vyslýchán v severní Evropě a čeká na odvoz do Spojených států. Deník tvrdí, že Ašgárí požádal na turecké půdě o azyl v USA.
O útěku dlouholetého náměstka íránského ministra obrany píše také izraelský deník Haarec. Izraelské ambasády jsou v souvislosti s aférou ve stavu zvýšené bezpečnosti. To kvůli obavám z pokusů o únos zaměstnanců diplomatických misí a hrozících útocích na izraelské cíle.
"Bezpečnostní opatření týkající se velvyslanectví nemůžeme komentovat," řekla deníku Aktuálně.cz tisková mluvčí pražské ambasády Jiřina Matoušková.
DEBKA.com: šlo o odvetu
S tvrzením íránské policie, že šlo o únos, souhlasí izraelský informační zdroj DEBKA.com, který podává zprávy ze světa zpravodajských služeb. Hledaný generál se totiž podle něj podílel na tajných íránských operacích ve středním Iráku, vedených proti americkým vojákům.
Podílel se údajně také na ozbrojeném přepadení amerického velitelského centra v Karbale. Maskovaní útočníci odtud 20. ledna odvlekli pět amerických důstojníků. Později je všechny zastřelili.
"Únos íránského generála mimo Irák by šel za nedávné nařízení prezidenta Bushe. Ten dal svolení k zajetí nebo zabití íránských agentů, kteří pomáhají iráckým rebelům a Al-Káidě v boji proti americkým vojákům," stojí ve zprávě DEBKA.com
Ašghárího význam přiznal íránský internetový server BAZTAB, který je blízký Revolučním gardám. Podle něj patří nezvěstný muž na seznam dvaceti nehledanějších členů gard, po kterých jde CIA.
Starý známý z Libanonu
Proč vyvolalo zmizení Alího Rezy Ašgárího Izraeli takovou pozornost? Může za to jeho minulost. Podle izraelského Armádního rozhlasu byl Ašghárí v 80. letech styčným důstojníkem mezi elitními Revolučními gardami a radikální libanonskou organizací Hizballáh.
V roce 1986 měl navíc podle tvrzení izraelských médií v Libanonu na starosti "zvláštní operace" Revolučních gard. Tedy v době, kdy byl v Libanonu zajat sestřelený izraelský pilot Ron Arad.
Izrael už dřív obvinil Teherán, že o osudu Arada ví. Revoluční gardy ho údajně převzali z rukou Hizballáhu a odvezli do Íránu.