Teherán - Íránci mají amerického vynálezce bleskosvodu a zakladatele Pensylvánské univerzity Benjamina Franklina mnohem raději nežli ajatolláha Chomejního. Alespoň co se týče jejich portrétů na stodolarové a tisíciriálové bankovce.
Hospodářství Íránu jde totiž ke dnu, inflace letí vzhůru a obyvatelstvo pětasedmdesátimilionové země se snaží nakupovat tvrdou měnu. Ta pak mizí z oficiálního oběhu a vládě čelící mezinárodním sankcím se tak zoufale nedostává peněz.
Režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda se proto rozhodl tvrdě zakročit proti černému trhu s valutami. V září provedla policie řadu razií mezi pouličními obchodníky, to však nestačilo.
Během pouhých deseti dnů před 2. říjnem ztratil riál téměř třetinu své hodnoty vůči dolaru. Vláda v Teheránu se proto rozhodla změnit taktiku a ty, kdo kšeftují s cizí měnou, náležitě znejistit.
"V posledních pěti dnech k nám bylo dovezeno pět miliard padělaných dolarů," oznámil polooficiální tiskové agentuře Isna předseda hospodářského výboru íránského parlamentu Arsalán Fátipúr. "Tyto peníze se velmi rychle šíří celou zemí a lidé by měli být velmi obezřelí."
Fátipúr proto Íráncům doporučil, aby dolary vyměňovali jen u bank nebo směnáren se státní licencí. Falešné dolary jsou prý k nerozeznání od pravých i pro experty.
Není ovšem jasné, jak se někomu mohlo podařit takové množství peněz propašovat přes hranice, navíc se nikde neobjevilo žádné větší množství zbrusu nových amerických bankovek. A tak vše nasvědčuje tomu, že ze strany teheránské vlády se jedná pouze o trik.
Podezřelé je také to, že oficiální místa znají přesnou sumu padělaných dolarů, které měly být do země dovezeny.
Nepravé bankovky se v zemi objevily již v minulosti a z toho, že je dala do oběhu, byla dokonce obviňována sama vláda, o miliardové sumy se ale nikdy nejednalo.
Nové sankce EU
Sankce, které proti Íránu vyhlásily již před lety USA a k nimž se letos v létě přidala také Evropská unie, hospodářství země tvrdě postihly a místní populace se k dolarům dostane vesměs právě jen na černém trhu.
EU teď navíc přitvrdila, když k embargu na vývoz íránské ropy přidala také zákaz importu zemního plynu, kterého má Teherán k dispozici obrovské množství.
Kromě toho, že Unie znemožní obchodování se 34 vybranými íránskými společnostmi s úzkými vazbami na vládu, podřídí přísné kontrole veškeré převody peněz mezi bankovními konty v Evropě a Íránu. Možné budou pouze transfery týkající se obchodů s potravinami a léky.
K embargu se připojila i lodní společnost Moeller-Marsk, největší na světě co do kontejnerové námořní přepravy. Podstatná část dovozu do Íránu je uskutečňována právě pomocí obřích kontejnerových lodí.
Íránské vedení nedávno přiznalo, že "psychologická válka", kterou proti němu vede Západ, činí hospodářství země značné potíže. Rozpočet některých ministerstev musel být zkrácen až o čtvrtinu, řada položek byla zcela vyškrtnuta.
Ahmadínežádův režim tak teď znovu čelí narůstající nespokojenosti populace, která své zásadní výhrady vůči vládě ajatolláhů naposledy vyjádřila při parlamentních volbách v roce 2009.
Inflace činí podle oficiálních míst 25 procent, ve skutečnosti je ale ještě vyšší, stejně jako nezaměstnanost udávaná vládními zdroji jako 12,9 procenta práceschopného obyvatelstva.
Vývoz ropy, který zajišťuje osmdesát procent příjmů do státní pokladny, klesl letos v září na 880 tisíc barelů, když ještě koncem roku 2011 byl na úrovni 2,2 milionu barelů. Dovoz suroviny z Íránu omezily totiž také některé asijské země.
Teherán i nadále odmítá podřídit svůj jaderný program mezinárodní kontrole. Letos navíc oznámil, že začal "pro potřeby lékařského výzkumu" obohacovat uran na dvacet procent izotopu U235. Pětiprocentní koncentraci izotopu potřebuje pro palivo do jaderných reaktorů, jež buduje s ruskou pomocí.
Izrael a USA jsou ale přesvědčeny, že Teherán tajně pracuje na výrobě atomové bomby, pro kterou je nezbytná koncentrace na úrovni nejméně devadesáti procent. Izraelské tajné služby tvrdí, že pumu bude Írán schopen vyrobit již v příštím roce.