Sloužil jsem teroristům. IS vládl totální byrokracií, daně uvalil na vše, policie hlídala i účesy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 4. 2018 7:30
Mohamed Násir Hamoud se po obsazení Mosulu teroristy z Islámského státu stal nedobrovolně úředníkem ve službách džihádistů. Jeho příběh přinesl americký list New York Times.
Bojovníci takzvaného Islámského státu.
Bojovníci takzvaného Islámského státu. | Foto: ČTK

Mosul - Prošedivělý sedmapadesátiletý Mohamed Násir Hamoud pracoval dlouhá léta na zemědělském ředitelství v Mosulu, provinčním úřadu irácké vlády.

Když město v roce 2013 obsadila teroristická organizace Islámský stát (IS), život v metropoli se od základů změnil. Zákony, chování i oblékání obyvatel podléhaly striktní ideologii islámského chalífátu. Jen jedna věc pro Hamouda k jeho překvapení zůstala stejná: brzy musel opustit svůj úkryt a pod výhrůžkou smrti nastoupit znovu do práce, zpět na své místo.

"Neměli jsme jinou možnost. Dělali jsme stejnou práci jako dříve, s tím rozdílem, že tentokrát jsme sloužili teroristické skupině," vysvětluje zpětně pro deník New York Times. Jeho příběh přinesl americký list, jehož reportérka se dostala k tisícům dokumentů odhalujících hrůzovládu džihádistů v Iráku.

Po dobytí Mosulu teroristé na zemědělském odboru vyměnili některé Hamoudovy šíitské kolegy za muže s plnovousem. Zmizely ženy, které podle nových zákonů nesměly pracovat. Islamisté uzavřeli právní kancelář, protože spory se nově měly soudit podle božího zákona. Zrušili také přístroje na měření srážek, protože déšť je přece darem od Alláha.

Hamoud a jeho kolegové dostali zakázáno se holit a nosit kalhoty dlouhé až ke kotníkům, protože druhové proroka před asi 1400 lety údajně nosili kalhoty, které jim sahaly jen do půli lýtek. Ve městě se začaly objevovat billboardy s obrázky zcela zahalených žen. Islamisté zabrali místní textilky a začali ve velkém šít nové oblečení pro ženy. Brzy se na všech trzích objevily tisíce nikábů, které byly místní ženy nuceny nosit. Pokud by ženám z dlouhých šatů bylo vidět víc než jen oči, následoval trest.

Když Hamoudova dcera jednou vyšla ven bez zahalené tváře, dostala od strážníka nově zřízené mravnostní policie pěstí. Vystrašený otec jí nikáb okamžitě běžel koupit.

Čistější ulice a funkční kanalizace

Život se proměnil. Rok po vyhlášení chalífátu začal Hamoud chodit do práce a zpátky domů raději postranními uličkami. Vyhýbal se náměstím a hlavním částem města. Z veřejných prostranství se stala popraviště. Tresty smrti byly čím dál častější. Hamoud vzpomíná na muže obviněné ze špionáže, kteří byli házeni z mostu, i na dospívající dívku obviněnou z cizoložství, již svázali a na hlavu jí nechali spadnout kamennou desku.

Brzy mu ale došlo, že v Mosulu se změnilo ještě něco jiného. Hamoud si všiml, že ulice města jsou mnohem čistší než v době, kdy tu vládla irácká vláda. Sběr odpadků fungoval lépe. Ve všech domácnostech tekla voda a kanalizace ve městě se neucpávala. A to i v dobách téměř každodenních náletů.

"Sběr odpadu byl pod vládou IS priorita číslo jedna," pochvaluje si Omar Bilal Younes, řidič kamionu, který několikrát územím džihádistů projížděl a změny si všiml.

Příčinou přitom nebyl lépe vymyšlený systém, ale disciplína metařů a popelářů, kterou islamisté vyžadovali.

Za špatnou práci jim nehrozil vyhazov jako dřív, ale rovnou vězení. Obyvatelé území ovládaného IS se mohli do vězení dostat z nejrůznějších a zdánlivě bezvýznamných důvodů, jako například za vytrhávání obočí, nepovolený účes, kouření vodní dýmky, chování holubů či hraní domina nebo karet.

Ve službách IS

Takzvaný Islámský stát po dobu téměř tří let ovládal území velké zhruba jako Velká Británie. Žilo na něm kolem 12 milionů obyvatel. Systém, jakým dobytá území spravoval, byl mnohdy propracovanější než za irácké vlády. Za vším stála mocná byrokracie. Džihádisté vybudovali vlastní instituce na zádech těch stávajících.

Stejně jako Mohamed Násir Hamoud byly i stovky dalších sunnitských úředníků nuceny pracovat pro nového zaměstnavatele. Z obyčejných státních zaměstnanců se stali byrokraté ve službách Islámského státu.

Video DVTV: Ženy bojovníků Islámského státu se měly jako šlechta

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský

Hamoud měl na zemědělském odboru mimo jiné původně v popisu práce zajišťování pronájmu státní půdy. Pod vládou Islámského státu ale musel pronajímat i půdu, která nikdy státu nepatřila: půdu nepřátel - křesťanů, jezídů, bezvěrců nebo šíitů, kteří před islamisty uprchli.

"Vzali naše spisy a začali je procházet. Hledali, které pozemky patří šíitům, které lidem, již opustili chalífát," popisuje zabírání půdy a majetku Hamoudův podřízený Mohamed Ismael Salim. "Byli to moji bratři, ale byli jsme nuceni to udělat," dodal.

Daně ze všeho

Mocný byrokratický aparát zajišťoval nezbytnou a pro IS životně důležitou věc - finance. Klíčem k úspěchu bylo efektivní vybírání daní.

Chalífát vybíral daně takřka ze všeho. Lidé je platili z půdy, kterou si pronajali, z každé sklizně, z pytle mouky, z každého litru mléka, které vyprodukovali, a ze všech surovin, které pak prodali. Řidiči nákladních aut museli platit cla.

Jen ze zemědělství islamisté dokázali nasbírat stovky milionů dolarů. Organizace Islámský stát byla díky tomuto systému soběstačná a nezávislá na vnějším financování.

Informace o fungování IS vyplývají z tisíců dokumentů, smluv a nařízení, které na území osvobozené spojenci a iráckou armádou nasbírali reportéři amerického listu The New York Times. Obsahují kupní smlouvy, převody půdy a majetku nebo pokuty. 

"Odsuzujeme Islámský stát jako brutální a barbarský. Zároveň si však tito lidé uvědomili potřebu udržovat instituce," cituje list amerického historika a odborníka na IS Fawaze A. Gergese. "Schopnost Islámského státu vládnout je stejně nebezpečná jako jeho bojovníci."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy