Trump udeřil na Asada, ale Sýrií se vlastně vůbec nechce zabývat. Kde je strategie, ptají se kritici

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 4. 2018 5:30
Sobotní útok USA, Velké Británie a Francie na chemická vojenská zařízení syrského prezidenta Bašára Asada nezmění poměr sil na tamním bojišti. Trump se v Sýrii nechce výrazněji vojensky angažovat. A Asad zůstane s pomocí Ruska i Íránu dál u moci.
Následky sobotního útoku USA, Velké Británie a Francie v Sýrii. | Video: Reuters

Washington - Několik hodin po sobotním raketovém útoku na vojenská chemická zařízení režimu Bašára Asada napsal americký prezident Donald Trump na Twitter, že šlo o "perfektně provedený úder". "Mise splněna!" ukončil Trump vzkaz slovy, kterým se američtí politici a vojenští velitelé od roku 2003 důsledně vyhýbají.

Právě tímto nápisem - Mission Accomplished - totiž někdejší prezident USA George W. Bush zarámoval v květnu 2003 své oznámení, že americké síly svrhly v Iráku režim Saddáma Husajna a vítězně ukončily hlavní bojové operace.

Jenže irácký konflikt následně pokračoval dalších sedm let a Bushův slogan se stal symbolem vleklé a nejednoznačné vojenské intervence, během které se zamýšlené cíle úplně rozešly s reálným výsledkem na bojišti.

Spojenci bombardovali Sýrii z lodí a letadel. Útok trval déle než hodinu | Video: Reuters

Tomahawky nejsou strategie

Současný americký prezident Donald Trump tím nyní sám upozornil na klíčovou otázku, kterou USA řeší po sobotním spojeneckém úderu na syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Jaká je vlastně Trumpova strategie v Sýrii? Tedy nad rámec toho, že prezidenta Asada jednou začas potrestá za překročení červené linie, kterou je pro USA a západní spojence nasazení chemických zbraní? "Letecké údery mohou být nezbytné. Ale bez spojení s dlouhodobou strategií nevedou k dosažení cílů USA v Sýrii a v celém regionu," uvedl ve svém prohlášení americký republikánský senátor John McCain. Podobně se vyjadřuje i řada dalších amerických politiků a lidí z americké expertní a akademické komunity.

Sobotní noční úder na tři zařízení Asadova režimu podle Pentagonu způsobil "dlouhodobé poškození" syrského chemického a biologického zbraňového arzenálu. Podle Richarda Forda, který byl posledním americkým velvyslancem v Sýrii, to Asadovi vyslalo jasné varování. "Na nějaký čas přestane používat chemické zbraně," uvedl Ford pro deník Wall Street Journal.

Zároveň ale jedním dechem dodal, že sobotní raketový útok nijak nemění základní poměr sil v Sýrii, kde Asadův režim za podpory Ruska a Íránu zpětně přebírá kontrolu nad většinou území. Pokud by to chtěly USA změnit, musely by se v Sýrii angažovat daleko více a dlouhodoběji. A především přímo na bojišti.

Ať se o Sýrii postarají jiní

Jenže přesně to je scénář, kterému se chce Donald Trump stůj co stůj vyhnout. Jestliže se něco vine jako červená nit celým jeho prezidentstvím (a to už od samotného počátku jeho kampaně v létě 2015), je to kritika a nechuť k americkému vojenskému angažmá na celém Blízkém východě, a zejména pak v Sýrii.

Jediný vojenský cíl, který si Trump pro tento region vytyčil, byla porážka Islámského státu. K tomuto úkolu Američané pomohli vyzbrojit v Sýrii Kurdy a poslali tam zhruba dva tisíce svých vlastních vojáků i poradců. Trump také avizoval, že na rozdíl od svého předchůdce Baracka Obamy nebude váhat s použitím síly, pokud by syrský prezident Bašár Asad překročil "červenou čáru".

Zároveň ale současný šéf Bílého domu opakovaně tvrdí, že jinak USA v Sýrii už nemají co řešit. Mluvil o tom již na podzim 2016 v předvolebních prezidentských debatách se svou demokratickou protikandidátkou Hillary Clintonovou. 

A stále to opakuje. Zatím naposledy to řekl jen dva týdny před sobotním útokem na režim Bašára Asada. Američané by podle něj měli ze Sýrie co nejdříve odejít a o tamní situaci "by se teď už měli postarat jiní".

Donald Trump opakovaně ostře kritizuje předchozí prezidenty USA George W. Bushe a Baracka Obamu, že na Blízkém východě nesmyslně utratili obrovské peníze. Před dvěma týdny zmrazil zhruba 200 milionů dolarů na rekonstrukční a humanitární pomoc v Sýrii. Tento postoj podporují i Trumpovi voliči, kteří si podle průzkumu nepřejí, aby se USA v Sýrii jakkoliv, vojensky či finančně, angažovaly.

Odchod do dvou dnů?

Podle listu Wall Street Journal prezident před dvěma týdny od svých generálů chtěl, aby se USA ze Sýrie okamžitě stáhly, a to v řádu dnů. Nakonec měl souhlasit s tím, že zůstanou ještě šest měsíců.

Výsledkem jsou "protichůdné signály", což nedávno během slyšení v americkém Kongresu připustil ministr obrany James Mattis. A je to i případ sobotního útoku USA, Velké Británie a Francie.

Byl to sám šéf Bílého domu, který nejprve šokoval i vlastní generály, když minulou středu na Twitteru oznámil, že americké rakety míří do Sýrie. 

Aby následně přiznal chybu, že tím v zásadě dopředu oznamuje bezprostřednost a způsob provedení útoku. Ve čtvrtek pak Trump napsal, že úder na Asada vůbec nemusí přijít tak rychle. Reálný sobotní útok byl nakonec masivnější než ten předchozí v dubnu 2017. Tehdy Trump odvetou za Asadovo použití chemických zbraní udeřil na jedno syrské vojenské letiště

Včasné upozornění pro Rusko

Sobotní útočná síla spojenců byla nejméně dvojnásobná a mířila na celkem tři vojenské objekty. Zároveň ale šlo pořád o jasně omezený útok tak, aby nevyprovokoval Rusko k otevřené vojenské odpovědi.

Trumpův nový poradce pro národní bezpečnost John Bolton podle listu Wall Street Journal lobboval za rozsáhlejší úder, který by směřoval i na syrské vládní budovy a infrastrukturu. V Trumpově týmu však nakonec převážil opatrnější návrh ministra Mattise, který počítal pouze s útokem na vojenská zařízení, dodává prestižní americký deník.

Loni v dubnu byli Rusové předem informováni, na který cíl Američané udeří. Při sobotním útoku je Bílý dům takto nevaroval. Moskva nicméně podle podle Wall Street Journal dostala aspoň upozornění, který vzdušný koridor nebude bezpečný. To potvrzuje snahu Washingtonu předejít otevřenému konfliktu s Kremlem. "Jsme připraveni pokračovat v této odpovědi, dokud syrský režim nepřestane používat zakázané chemické látky," uvedl americký prezident Trump v sobotu v televizním projevu, v němž informoval o útoku na režim Bašára Asada.

Ministr obrany USA Mattis ale následně prohlásil, že šlo o "jednorázový výstřel" a že Washington v tuto chvíli "nemá naplánovány žádné další útoky". Také prezident Trump ve svém projevu znovu zdůraznil, že USA "v žádném případě nechtějí" v Sýrii dlouhodobě zůstat. Očekávají podle něj, že se "svými příspěvky" k řešení situace "přijdou další státy".

Podle Iana Bremmera, prezidenta americké poradenské firmy Euroasia Group, je i po sobotním úderu naprosto jasné, že "na zanedbatelném vlivu USA přímo na bojišti v Sýrii se nic nezmění". Významný americký list Washington Post to shrnuje lakonicky: "Na jedné straně nechce mít Trump za Spojené státy se Sýrií nic společného. Na druhé chce diktovat pravidla chování na syrském bojišti, když dojde k jejich porušení nebo mu vadí." "To není syrská strategie. To je psychodrama," uzavírá pro deník Stephen Biddle, vojenský poradce a profesor na americké George Washington University.

VIDEO: Americký vojenský útok v Sýrii.

Ministerstvo obrany Spojených států amerických zveřejnilo video z vypuštění střel Tomahawk | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy