Bagdád - Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) a OSN čeká Irák příznivý rok. Organizace oceňují jak politický vývoj, tak irácké ekonomické vyhlídky.
"Na začátku roku 2007 jsme byli doopravdy znepokojeni malým pokrokem v národním dialogu," řekl agentuře Reuters vyslanec OSN Staffan Mistura."Dnes se to dramaticky změnilo. Přestáváme mít starosti a přestáváme být pesimističtí."
"2008 bude klíčový rok,"dodal Mistura. Přivítal například to, že se počet povstaleckých útoků v zemi za poslední půlrok snížil o 60 procent.
Ještě před týdnem však tentýž diplomat, který má tento týden přednést zprávu o vývoji v Iráku Radě bezpečnosti OSN, irácké politiky kritizoval. Nelíbilo se mu, že nedokážou potlačit své sektářství.
Politické klima v zemi nicméně podle vyslance OSN změnil v sobotu schválený zákon, podle kterého se mohou do armády a vlády navrátit někteří členové strany Baas.
Ta v Iráku vládla od převratu roku 1968 až do americké invaze na jaře 2003. Pak ji americká prozatímní správa zakázala.
Ekonomika bude růst, poteče ropa
Členové strany Baas byli zejména sunnité a konec participace baasistů v administrativě, stejně jako rozpuštění čtyřsettisícové Saddámovy armády, byly jednou z příčin začátku iráckého povstání.
Zlepšení politické situace pochválila na své neohlášené návštěvě v Bagdádu tento týden i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Administrativa USA mezitím svůj starší postoj ohledně baasistů přehodnotila a schválení "usmiřovacího zákona" podpořila.
Optimisticky vidí situaci v zemi i ekonomická instituce, MMF.
Mohsin Khan, ředitel organizace pro Blízký východ a Jižní Asii, čeká pro letošní rok růst irácké ekonomiky o 7 procent a stejný, nebo ještě o procento vyšší i roku 2009.
Zlepšení ekonomiky by mělo táhnout zvýšení vývozu irácké ropy, které se podle Khana zvedne o 200 tisíc barelů na 2,2 milionu barelů denně.
Staffan Mistura však pro BBC dodal, že vývoj ekonomiky bude záviset především na "zlepšení bezpečnostní situace."