Bushovým republikánům hrozí těžká porážka.
Irák patří k hlavním tématům voleb. Demokraté sázejí na to, že část Američanů dá svoji nespokojenost najevo hlasem proti republikánům.
Demokratům tak tyto hlasy mohou pomoci - poprvé od roku 1994 - ovládnout Kongres. K dosažení většiny ve Sněmovně reprezentantů potřebují získat 15 křesel, v Senátu šest mandátů.
Příliš vysoká cena
Vývoj posledních týdnů v Iráku demokratům a kritikům války jednoznačně nahrává. Bezpečnosti a stabilitě, kterou Bush opakovaně sliboval, je Irák stále vzdálen. V říjnu zahynula v regionu stovka amerických vojáků, což z něj činí třetí nejhorší měsíc od začátku války.
"Z našeho výzkumu vyplynulo, že podle 83 procent Američanů je cena, kterou USA v Iráku platí v podobě zabitých a zraněných vojáků, příliš vysoká. A jen pětina lidí se domnívá, že je důležité prosazovat v Iráku demokracii, jak tvrdila Bushova vláda," uvedl v časopise Foreign Affairs ředitel organizace Public Agenda Daniel Yankelovich.
Infobox
Ztráty USA v Iráku
Celkem od března 2003:- 2 817
- listopad 2004 (137 obětí), leden 2005 (103 obětí), říjen 2006 (100obětí)
- vojáci a ozbrojenci nejméně 5 tisíc mrtvých, civilisté nejméně 45 tisíc mrtvých
Více o volbách
Přestože v roce 2002 podporovala válku většina demokratických kongresmanů, dnes se Demokratická strana staví do role zásadního odpůrce Bushovy irácké politiky. Tento postoj zřejmě stačí k tomu, aby kandidátům strany vynesl hodně hlasů navíc.
Únava z války
Mnozí Američané začínají být válkou, která se nevyvíjí tak, jak její architekti slibovali, unaveni. Od Bushe slyší už třetí rok, že je třeba vytrvat a brzy bude lépe.
Prezident a další republikáni se snaží situaci zachraňovat projevy o nutnosti porazit teroristy. Hlasitě hovoří o tom, jak by Al-Káida vydávala předčasný odchod z Iráku za svůj triumf a její bojovníky by stažení "povzbudilo" k dalším teroristickým útokům po celém světě.
Výsledky úterních voleb naznačí, nakolik tato rétorika ještě dokáže Američany při rozhodování ovlivnit.
Při prezidentských volbách v roce 2004 ještě mnohé hrálo pro Bushe. Situace v Iráku nevypadala tak beznadějně a jeho slova, jak je třeba dokončit práci, vybudovat v Iráku demokracii a porazit teroristy, měla úspěch.
Podařilo se mu velkou část Američanů přesvědčit, že zvolí-li demokrata, oslabí zemi v boji s teroristy i ve válce v Iráku.
Karta se obrátila.
V neprospěch Bushe
Tři měsíce poté se v Iráku konaly úspěšné první parlamentní volby, které jako by potvrdily správnost Bushovy politiky. A většina Američanů považovala prezidentovo počínání v Iráku za dobré.
Od té doby ale už přicházejí z Iráku pro americkou administrativu převážně špatné zprávy - snad s výjimkou letošní smrti vůdce teroristů Abú Músy Zarkávího.
|
Irácká armáda a policie stále nejsou schopny samy zajistit pořádek, teroristé denně zabíjejí v ulicích iráckých měst, nad zemí navíc visí hrozba občanské války mezi sunnitskými a šíitskými muslimy (podle názory řady Arabů už tato válka vlastně začala).
Vládnoucí iráčtí šíité se navíc sbližují s Íránem, což může být pro americké plány na udržení vlivu na Blízkém východě smrtonosné.
Bush se snaží na voliče zapůsobit tvrzením, že demokraté jen kritizují, ale sami žádné řešení pro Irák nenabízejí. "Cílem demokratů je z Iráku odejít. Cílem republikánů je v Iráku vyhrát," prohlásil prezident v předvolební kampani.
Iráčané chtějí odchod USA, irácká vláda ne
Někteří experti a také samotní Iráčané naproti tomu argumentují, že právě pokračující působení amerických vojáků je vodou na mlýn teroristů a radikálů. Jiným slovy že protahování vojenské přítomnosti v zemi už mnoho nebo skoro nic nezmění, spíše může situaci zhoršit.
Nedávný průzkum provedený v Iráku pak ukázal, že většina místních si už přeje co nejrychlejší odchod cizích vojáků. Irácká vláda i prezident ovšem trvají na tom, že ještě musejí zůstat.
Hořkost mezi republikány a demokraty ohledně Iráku v noci na středu ještě více rozdmýchal poražený kandidát demokratů z posledních prezidentských voleb John Kerry.
V projevu ke studentům v Kalifornii ironicky prohlásil, že pokud se nebudou svědomitě a dobře učit, mohou skončit v Iráku.
Republikáni vycítili šanci a obvinili Kerry z pohrdání vojáků a vojákyň, kteří v Iráku nasazují životy. "Členové armády Spojených států jsou dost chytří a dost stateční a tento senátor z Massachusetts jim dluží omluvu," uvedl Bush.
Kerry odpověděl, že šlo o vtip, kterým mířil na Bushe, nikoliv na armádu.
Komu udělají volby radost ?
Republikáni se snaží navodit dojem, že vítězství demokratů budou Al-Káida a další nepřátelé vnímat jako oslabení Ameriky.
V tomto duchu se už jednou volby v USA konaly. Prezidentské v roce 1992.
George Bush starší se rok po první válce proti Iráku v roce 1991 snažil přesvědčit Ameriku, že vítězství Clintona bude dobrou zprávou pro Bagdád. "Neudělejte radost Saddámu Husajnovi," vyzval voliče v posledním poselství.
Neuspěl. Američané dali přednost Clintonovi.