Iráčtí dozorci sadisticky trýzní vězně v tajné mučírně

Martin Novák Martin Novák
28. 4. 2010 17:10
Premiér popírá, že by o takových praktikách věděl. Někteří z vězňů promluvili
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Bývalý irácký režim Saddáma Husajna byl pověstný mučením a brutálním zacházením se svými skutečnými nebo jen domnělými odpůrci.

Ani v současné době ale podobné praktiky ze země zcela nevymizely. Organizace Human Rights Watch ve své nové zprávě přináší další důkazy o existenci tajné věznice, ve které dozorci sadisticky týrali a znásilňovali zadržené osoby.

Věznice se údajně nachází u letiště na vojenské základně Musanná nedaleko Bagdádu a iráčtí vojáci v ní zadržovali lidi, podezřelé z účasti na útocích proti armádě, policii i civilistům v rámci povstání proti Američanům a nové irácké vládě po roce 2003.

"Abú Ghrajb byl proti tomu piknik," řekl pracovníkům Human Rights Watch Abdalláh Humedí s poukazem na známý skandál z roku 2004, kdy američtí vojáci ve věznici Abú Ghrajb ponižovali irácké zajatce a fotografovali je.

Premiér Núrí Malikí s íránským prezidentem.
Premiér Núrí Malikí s íránským prezidentem. | Foto: Reuters

Pracovníci Human Rights Watch mohli hovořit asi s 300 vězni, kteří prošli celami v Musanná a nyní se nacházejí v jiné věznici v Bagdádu.

Vypovídají, že byli opakovaně znásilňováni, věšeni hlavou dolů, dostávali elektrické šoky a dozorci je dusili plastovými pytlíky. Mnoho z nich má na těle viditelné stopy mučení.

Někteří ze zadržených nemají nehty na rukou ani nohou, přišli o zuby a jsou popálení cigaretami i kyselinou.

Premiér: Je to pomluva

Většina vězňů pocházela z oblastí západně a severně od Bagdádu, kde panuje největší odpor proti vládě i přítomnosti amerických vojáků v zemi.

Foto: Aktuálně.cz

Irácký premiér Núrí Malikí tvrdí, že o žádném mučení zadržených nic netuší a označil obvinění za lži, které šíří jeho političtí oponenti. Ti prý přemlouvají vězně, aby si vymýšleli. "Žádná tajná vězení v Iráku nejsou," prohlásil v irácké televizi.

Prohlásil, že šlo o objekt ministerstva obrany, do kterého byly zadržené osoby dočasně přemístěny před příjezdem do Bagdádu. Nejde prý o žádné utajené zařízené.

Sunnité versus šíité

Zveřejnění případu může vyvolat v Iráku sektářské napětí, protože všichni vězni byli sunnitští muslimové, zatímco v současné vládě a armádě převládají šíitští muslimové. V dobách Saddáma Husajna naopak u moci výrazně převládali sunnité, ke kterým patřil samotný Saddám.

Irák má za  sebou parlamentní volby, ve kterých seskupení premiéra Málikího skončilo překvapivě na druhém místě. Zvítězil bývalý premiér Ijád Aláví. Málikí si však vymohl přepočítání hlasů v některých volebních obvodech.

 

Právě se děje

Další zprávy