Video:Vrtulník USA v Iráku rozstřílel hlouček civilistů

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 4. 2010 10:50
Mezi zastřelenými byl fotograf agentury Reuters a jeho asistent
Foto: Reuters

Washington - Na serveru WikiLeaks se objevila videonahrávka z roku 2007, zachycující posádku amerického vojenského vrtulníku Apache při bojové misi v Iráku, jak střílí na civilisty, přičemž jich minimálně dvanáct zabila a další zranila.

Mezi oběťmi byl i fotograf agentury Reuters. Letci si podle všeho spletli fotoaparát s granátometem, a tím pádem pokládali civilisty za ozbrojence.

WikiLeaks, která video zveřejnila, umožňuje anonymní publikaci citlivých vládních, korporátních či církevních dokumentů při zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých přispěvatelů. Podle agentury Reuters už autenticitu nahrávky potvrdil nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany. Nahrávka byla skupinou WikiLeaks prezentována také na zvláštní tiskové konferenci.

Video, které prý bylo pořízeno 12. července 2007, prý Wikileaks zaslal někdo z armády. Tiskový mluvčí ústředního velitelství ozbrojených sil USA major Shawn Turner k incidentu řekl, že se posádka vrtulníku domnívala, že jde o ozbrojené povstalce.

"Litujeme smrti nevinných lidí, ale tento incident byl řádně prošetřen a v průběhu vyšetřování se nikdo nikdy nepokusil cokoliv zastřít," cituje Turnera server France 24 .

Obrazová a zvuková nahrávka zachycuje konverzaci dvoučlenné posádky bojového vrtulníku a výhled, jež měli piloti na zem. Vrtulník hlídkuje nad Bagdádem, když si posádka všimne dvou mužů (zpravodaje agentury Reuters a jeho asistenta), kráčejících spolu s dalšími civilisty po ulici.

Fotoaparát jednoho z mužů posádka identifikovala jako zbraň a po poradě s nadřízenými se rozhodla celou skupinu zlikvidovat. Podle WikiLeaks byli mezi zastřelenými dvaadvacetiletý fotograf Reuters Namír Núr-Eldín a jeho čtyřicetiletý asistent a řidič Saíd Šmág.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tisková mluvčí WikiLekas Julian Assangová na dnešní tiskové konferenci řekla, že po střelbě do hloučku lidí zemřelo devět civilistů. Další byli zraněni. Když na místo dorazila dodávka s lidmi, kteří chtěli pomoci zraněným, posádka vrtulníku zaútočila i na ně.

Tiskový mluvčí velitelství ozbrojených sil major Shawn Turner ústředního k věci řekl, že letci ve vrtulníku považovali fotoaparát za granátomet a lidi v přijíždějící dodávce za další ozbrojence, kteří se snaží posbírat zbraně po svých padlých spolubojovnících.

Po chvíli se ale ukázalo, že jsou v dodávce i dvě děti. Pozemní jednotky, které se v té chvíli dostaly na místo, zraněné děti předaly irácké policii, která je transportovala do místní nemocnice.

"Je to jejich chyba, když s sebou berou děti," okomentoval incident jeden ze dvou členů posádky vrtulníku.  

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy