Video:Vrtulník USA v Iráku rozstřílel hlouček civilistů

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 4. 2010 10:50
Mezi zastřelenými byl fotograf agentury Reuters a jeho asistent
Foto: Reuters

Washington - Na serveru WikiLeaks se objevila videonahrávka z roku 2007, zachycující posádku amerického vojenského vrtulníku Apache při bojové misi v Iráku, jak střílí na civilisty, přičemž jich minimálně dvanáct zabila a další zranila.

Mezi oběťmi byl i fotograf agentury Reuters. Letci si podle všeho spletli fotoaparát s granátometem, a tím pádem pokládali civilisty za ozbrojence.

WikiLeaks, která video zveřejnila, umožňuje anonymní publikaci citlivých vládních, korporátních či církevních dokumentů při zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých přispěvatelů. Podle agentury Reuters už autenticitu nahrávky potvrdil nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany. Nahrávka byla skupinou WikiLeaks prezentována také na zvláštní tiskové konferenci.

Video, které prý bylo pořízeno 12. července 2007, prý Wikileaks zaslal někdo z armády. Tiskový mluvčí ústředního velitelství ozbrojených sil USA major Shawn Turner k incidentu řekl, že se posádka vrtulníku domnívala, že jde o ozbrojené povstalce.

"Litujeme smrti nevinných lidí, ale tento incident byl řádně prošetřen a v průběhu vyšetřování se nikdo nikdy nepokusil cokoliv zastřít," cituje Turnera server France 24 .

Obrazová a zvuková nahrávka zachycuje konverzaci dvoučlenné posádky bojového vrtulníku a výhled, jež měli piloti na zem. Vrtulník hlídkuje nad Bagdádem, když si posádka všimne dvou mužů (zpravodaje agentury Reuters a jeho asistenta), kráčejících spolu s dalšími civilisty po ulici.

Fotoaparát jednoho z mužů posádka identifikovala jako zbraň a po poradě s nadřízenými se rozhodla celou skupinu zlikvidovat. Podle WikiLeaks byli mezi zastřelenými dvaadvacetiletý fotograf Reuters Namír Núr-Eldín a jeho čtyřicetiletý asistent a řidič Saíd Šmág.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tisková mluvčí WikiLekas Julian Assangová na dnešní tiskové konferenci řekla, že po střelbě do hloučku lidí zemřelo devět civilistů. Další byli zraněni. Když na místo dorazila dodávka s lidmi, kteří chtěli pomoci zraněným, posádka vrtulníku zaútočila i na ně.

Tiskový mluvčí velitelství ozbrojených sil major Shawn Turner ústředního k věci řekl, že letci ve vrtulníku považovali fotoaparát za granátomet a lidi v přijíždějící dodávce za další ozbrojence, kteří se snaží posbírat zbraně po svých padlých spolubojovnících.

Po chvíli se ale ukázalo, že jsou v dodávce i dvě děti. Pozemní jednotky, které se v té chvíli dostaly na místo, zraněné děti předaly irácké policii, která je transportovala do místní nemocnice.

"Je to jejich chyba, když s sebou berou děti," okomentoval incident jeden ze dvou členů posádky vrtulníku.  

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy