Irácký šíitský viceprezident Ádil Abdal Mahdí se dnes podruhé narodil. Neznámí útočníci se ho pokusili zabít ráno, když se účastnil konference na ministerstvu veřejných prací.
Výbuch, který otřásl budovou ministerstva, usmrtil podle agentury AP deset lidí a zranil 18 dalších. Viceprezident i ministr veřejných prací a místní správy Rijád Gharíb jsou mezi zraněnými a oba byli hospitalizováni.
Jenom odřeniny
Silný výbuch Mahdího odhodil ke zdi, kde ho svými těly okamžitě kryli jeho strážci. Utrpěl prý jenom odřeniny a prohlídka v nemocnici byla rutinní.
Policie se zpočátku domnívala, že nálože byly umístěny v autě venku před budovou, později oznámila, že bomby byly uvnitř.
Ministerstvo je v bagdádské čtvrti Mansúr, která patří k těm bohatším. Jsou zde sídla velvyslanectví, takže ostraha je zde přísnější než jinde v Bagdádu.
Agentury připomínají, že sunnitský odboj chtěl pravděpodobně dnešní akcí dát najevo, že je schopen zaútočit kdekoli, bez ohledu na bezpečnostní opatření.
Zástupce nemocného prezidenta
Mahdí je v těchto dnech v Iráku obzvlášť "velkou rybou". Zastupuje totiž prezidenta Džalála Talabáního, který je v ammánské nemocnici, kam byl v neděli převezen kvůli zdravotním potížím.
Jeho kancelář dnes oznámila, že čtyřiasedmdesátiletý prezident je pouze vysílen a že důvodem hospitalizace byla dehydratace. K
jeho zdravotním stavu se mají dnes vyjádřit jordánští lékaři.
Podle některých zpráv upadl Talabání v neděli do bezvědomí a panovaly obavy, že prodělal infarkt. Jeho syn Kubad řekl, že je otec při vědomí.
Podle iráckého velvyslance v Ammánu Saada Džasíma Hajjaního je Talabáního stav stabilizovaný a nehrozí mu žádné nebezpečí. Vyšetření prý odhalila "menší infekci plic, ale nic znepokojivého". Prezident by podle velvyslance mohl být z nemocnice propuštěn za "jeden nebo dva dny".
Zátah proti ozbrojencům
V Bagdádu trvá od 14. února nová bezpečnostní operace, jíž se účastní 90 tisíc amerických a iráckých vojáků a policistů.
Americká armáda zveřejnila její průběžnou bilanci, z níž vyplývá, že v irácké metropoli v posledních dnech o dvacet procent ubylo pumových útoků. Armáda ve zprávě ale uznává, že teroristé se nové situaci přizpůsobují.
Svědčí o tom prý nedělní útok, při němž sebevražedná atentátnice zabila 40 lidí. Na místo se dostala nepozorována, protože se vyhnula silničním kontrolám.
Operace má především zlikvidovat milice, které nepatří k vládním bezpečnostním jednotkám. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který udržuje obávanou Mahdího armádu, v neděli operaci kritizoval. Nelíbí se mu zejména to, že v ní podle něj mají hlavní slovo Američané.