Bagdád má za sebou krvavý víkend

Red zah
4. 2. 2007 18:00
Bagdád - Po sobotě, kdy bomba zabila v Bagdádu na tržišti 135 lidí, měly v neděli útoky v iráckém hlavním městě dalších 44 obětí.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Bagdád tak v sobotu zažil jeden z nejkrvavějších dnů od počátku americké invaze na jaře 2003. Útočník při něm vjel v nákladním autě na tržiště v převážně šíitské části města a pak odpálil nálož. V autě měl podle irácké armády asi tunu trhaviny. Bomba zničila celou jednu ulici.

Kromě obětí zranil útok  více než 300 dalších lidí. Podle agentury Reuters šlo dokonce o dosud největší samostatný pumový atentát v irácké metropoli.

Americké tajné služby připustily, že stupňující se násilí mezi menšinovými sunnity a většinovými šíity v Iráku se blíží občanské válce. Irácký premiér Núrí Málikí čin odsoudil a připsal jej stoupencům bývalého prezidenta Saddáma Husajna, jenž byl nedávno popraven, a sunnitským extremistům.

Stejně jako v sobotu Spojené státy útok odsoudila i Evropská unie.

Armáda přiznala útoky

Armáda USA včera přiznala, že tři její vrtulníky a soukromá helikoptéra, které se v Iráku zřítily v posledních týdnech, byly patrně sestřeleny po pozemní palbě. Podle AP je to poprvé, co velení armády veřejně přiznalo sestřelení svých strojů. V jejich troskách zahynulo 20 lidí.

V Bagdádu v neděli  například čtyři osoby zahnuly při bombovém atentátu za pomoci nálože nastražené v autě na autobusové zastávce v šíitské čtvrti Sadrovo město a čtyři další při podobném útoku v nebezpečné čtvrti Daura na jihu metropole.

Nejméně 15 lidí pak bylo údajně zabito a 50 dalších zraněno,  když do jedné sunnitské čtvrti na severovýchodě Bagdádu dopadly granáty.

Další přestřelky v jedné ze smíšených čtvrtí Bagdádu si údajně vyžádaly dalších sedm mrtvých.

Kdo přichází ze Sýrie?

Podle irácké vlády přichází 50 procent sunnitských atentátníků do Iráku přes sousední Sýrii.

"Sýrie pořád zavírá oči. Opakujeme, že jsme svědky krvavých událostí, protože Sýrie nedostatečně kontroluje hranice," uvedl
mluvčí irácké vlády v televizi Al-Arabíja.

Spojené státy i irácké úřady již delší dobu obviňují sousedy Iráku, obzvláště Sýrii a Írán, že nejsou schopni zastavit příliv islámských ozbrojenců do Iráku, kde potom páchají atentáty.

Další vojáci

Americký prezident George Bush plánuje vyslat do Iráku dalších 21 tisíc vojáků. Analytici to považují za poslední příležitost, jak ukončit  sektářské násilí v zemi.

Společná zpráva 16 amerických zpravodajských služeb, která byla částečně odtajněna v sobotu, připouští, že stupňující se násilí mezi menšinovými sunnity a většinovými šíity v Iráku se blíží občanské válce. Varuje ovšem před katastrofálními následky případného stažení amerických sil.

Americký generál William Caldwell dnes varoval, že plán, jak ukončit sektářské násilí, bude dlouhodobý. "Je důležité přiznat, že nezmění bezpečnostní situaci přes noc... Lidé musejí být trpěliví. Dejte vládě a koaličním silám šanci jej realizovat," citovala jej agentura Reuters.

Nový plán

Tatáž agentura také uvedla, že kampaň ke stabilizaci Iráku začne brzy s odvoláním na americké důstojníky. Podle informací, které od nich dostali zahraniční novináři, bude velicí centrum dohlížející na opatření, aktivováno v pondělí.

"Očekáváme, že plán začne být naplňován brzy poté," cituje Reuters Douga Heckmana, vysokého poradce 9. divizi irácké armády.  "Bude to operace, jakou toto město ještě nevidělo," dodal v narážce na to, že předchozí operace neuspěly při zastavení každodenního násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy