Irácký parlament schválil odchod Američanů do roku 2011

Martin Novák Martin Novák, Red Zah, man
27. 11. 2008 14:28
Komplikovaně vyjednaná dohoda prošla parlamentním hlasováním
V roce 2012 už by neměl být v Iráku žádný americký voják.
V roce 2012 už by neměl být v Iráku žádný americký voják. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácký parlament dnes po dlouhých průtazích a zákulisních vyjednáváních schválil dohodu, kterou vláda premiéra Núrího Málikího vyjednala se Spojenými státy.

Dokument stanovuje, že více než 140 tisíc amerických vojáků opustí Irák nejpozději na konci roku 2011. Tedy osm let poté, co Američané do Iráku přišli s cílem svrhnout režim Saddáma Husajna.

Pro dohodu hlasovalo 149 zákonodárců z přítomných 198. Celkem má parlament 275 poslanců.

Smlouva legalizuje pobyt amerických vojáků v Iráku od 1.ledna příštího roku. K tomuto datu totiž vyprší mandát, který Američanům dala Rada bezpečnosti OSN.

Do poloviny roku 2009 se vojáci mají stáhnout ze všech iráckých měst. 

Smlouva zároveň stanoví, že Američané musí při větších vojenských operacích a při raziích v budovách nejprve žádat o povolení iráckou stranu.

Někteří američtí vojáci se domů vrátili takto.
Někteří američtí vojáci se domů vrátili takto. | Foto: Reuters

Zároveň upravuje, za co a v jakých případech se budou vojáci USA zodpovídat před iráckou justicí. Stane se tak tehdy, když spáchají zločin mimo službu a mimo území americké základny.

Dohoda však platí pouze za jedné podmínky: že ji iráčtí občané schválí v referendu, které se bude konat příští rok. Pokud se tak nestane, je možné, že budou muset Američané Irák opustit dříve.

Americký prezident George Bush původně chtěl, aby součástí dohody byla i možnost mít v Iráku trvalé základny USA. Na to  Iráčané nepřistoupili.

Nový americký prezident Barack Obama v předvolební kampani uváděl, že chce všechny vojáky stáhnout domů už v roce 2010.

Americko-britská invaze začala 20.března 2003, dosud Američané přišli v Iráku o 4205 vojáků.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy