Irák se pustil do USA kvůli útoku na Sýrii

Roman Gazdík
28. 10. 2008 16:45
Bagdád chce navíc další ústupky ke smlouvě SOFA
Podle Sýrie se útoku zúčastnily 4 americké helikoptéry
Podle Sýrie se útoku zúčastnily 4 americké helikoptéry | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká vláda kritizovala víkendový útok jednotek Spojených států na území Sýrie.

Washington oficiálně útok, při kterém podle Sýrie zemřelo osm civilistů, nepotvrdil, anonymní zdroj z administrativy však agentuře Reuters řekl, že cílem byl jeden z převaděčů, kteří do Iráku ze Sýrie vodí budoucí povstalce.

Pokud Spojené státy skutečně na Sýrii zaútočily, jde podle BBC o první takový útok od začátku války v Iráku v březnu 2003. Podle syrské agentury SANA vláda Sýrie v reakci rozhodla, že uzavře americkou školu a americké kulturní centrum v Damašku.

Útok podle Reuters odsoudilo i Rusko a Francie.

Kritika USA i Sýrie

"Irácká vláda odmítá útok amerických helikoptér na syrské teritorium vzhledem k tomu, že irácká ústava nedovoluje využití irácké půdy jako základny pro zahájení útoku na sousední země," prohlásil po jednání iráckého kabinetu jeho mluvčí Ali Dabbagh.

Truchlící ve vesnici Sukaríja
Truchlící ve vesnici Sukaríja | Foto: Reuters

"Vyzýváme americké síly, aby takovéto aktivity neopakovaly. Bagdád začal s vyšetřováním útoku," dodal a zároveň se opřel i do Sýrie, která by údajně "měla zastavit všechny aktivity organizací, které využívají Sýrie jako základny pro ozbrojování a trénink teroristů útočících na Irák".

Podle pozorovatelů je současné prohlášení irácké vlády dalším znakem prohlubující se nezávislosti bagdádského režimu na Washingtonu. Na stejném zasedání jednala vláda o doplňcích ke smlouvě SOFA o pobytu amerických vojáků na iráckém území od prvního ledna příštího roku.

Další komplikace k SOFA

Americký ministr obrany Robert Gates další dodatky ke smlouvě dohodnuté po dlouhých měsících komplikovaného jednání v polovině října odmítá, mnozí iráčtí poslanci však naznačují, že ji v současném znění při hlasování v parlamentu nepodpoří.

Demonstrace proti smlouvě SOFA na univerzitě Mustansiríja v Bagdádu
Demonstrace proti smlouvě SOFA na univerzitě Mustansiríja v Bagdádu | Foto: Reuters

I současný návrh je přitom považován za velkou diplomatickou porážku USA, které si původně přály padesát základen v zemi, časově neomezenou vojenskou přítomnost či imunitu pro své vojáky a kontraktory.

Smlouva však stanovuje konečné datum odchodu amerických bojových jednotek na rok 2011 a velmi komplikuje i případnou následnou přítomnost jiných typů jednotek USA. Také škrtá imunitu před iráckým zákonem pro kontraktory a pro americké vojáky ji omezuje pouze na jejich základny či dobu výkonu služby.

 

Právě se děje

Další zprávy