Z iráckého vězení bylo údajně propuštěno až pětadvacet ldí, z nichž někteří už opustili Irák. Oznámila to agentura AP s odvoláním na iráckého právníka Badí Izzata Arifa.
Americké ozbrojené síly odmítly zveřejnit jména propuštěných. Jejich mluvčí podle BBC uvedl, že mnozí z nich byli původně zadržováni, protože byli podezřelí ze spáchání válečných zločinů, anebo mohli poskytnout klíčová svědectví.
"V tomto směru už pro nás přestali být důležití," prohlásil za americkou stranu Barry Johnson. "Byli propuštěni po konzultaci s iráckou vládou."
Mezi propuštěnými je i paní Antrax
Podle zpravodaje BBC se už před volbami v Iráku spekulovalo, že existuje dohoda o propuštění některých vysokých přestavitelů Saddámova režimu. Tento krok měl pomoci vtáhnout do politického procesu menšinové sunnity, kteří byli až dosud oporou povstalců organizujících teroristické útoky.
PŘEČTĚTE SI: Irácké volby byly úspěšné. Ale co bude dál?
Tuto domněnku Arif potvrdil. "K propuštění došlo po volbách ve snaze zmírnit politický tlak v Iráku."
Podle Arifa, na kterého se odvolává agentura AP, je mezi propuštěnými i Húda Sáliha Ammašová, odbornice na zbraně hromadného ničení přezdívaná paní Antrax, a další irácká vědkyně, odbornice na biologické zbraně Riháb Táháová, které se říká doktorka Bakterie.
Podle televize Al-Arabíja opustili Irák i dva bývalí ministři v Saddámově vládě a poradce Husajnova syna Udaje.