Iráčanů přišel hlasovat rekordní počet

Red Zah, ČTK
15. 12. 2005 18:24
Bagdád - Většina volebních místností v Iráku se uzavřela, začíná sčítání hlasů. Někde bylo hlasování kvůli frontám čekajících voličů prodlouženo. První odhady výsledků by mohly být známy už večer.

Iráckým povstalcům, kteří mají za poslední tři roky na svědomí několi desítek tisíc životů, se nepodařilo narušit parlamentní volby. Kromě několika ranních útoků, při nichž zahynuli dva lidé, proběhlo hlasování v klidu.

Dnešní volby tak byli daleko klidnější než ty lednové, ve kterých Iráčané vybírali poslance prozatímního parlamentu. Tehdy při atentátech zemřelo na čtyřicet lidí.

Vyšší než v lednu bude také volební účast. Největší rozdíl oproti hlasování z počátku roku spočívá v tom, že hlasovat přišli menšinová sunnité, kteří lednové volby bojkotovali. Zatímco v lednu je od voleb odrazovali jejich političtí lídři, tentokrát vyzvali k účasti při hlasování dokonce někteří povstalci.

Jak od rána irácké volby probíhaly, si můžete přečíst ZDE.

Hlasování se podle informací místních úřadů zúčastnily všechny irácké komunity a zájem voličů byl tak velký, že si vynutil hodinové prodloužení doby otevření hlasovacích místností. Podle prvních odhadů regionálních členů ústřední volební komise se účast v dnešních volbách bude pohybovat od 60 do 80 procent.

"Účast byla vyšší, než jsme očekávali," řekl už před uzavřením volebních místností irácký ministr vnitra Baján Džabor.  

Šíiité stejně jako sunnité

V sunnitské bagdádské čtvrti Adamíja jen za dopoledne odvolila třetina oprávněných voličů. "Volíme sunnitské kandidáty, protože ti nás ochrání a nedopustí, aby nás bili," řekl sedmdesátník Chalí Ibráhím. Velká účast je hlášena také ze severních měst Mosul a Kirkúk, které jsou častým terčem povstaleckých útoků

V hojném počtu volili také většinoví šíité, kteří doufají, že budou stejně jako v lednu vítězi. Většina z nich podobně jak většina Kurdů volby chápe jako definitivní tečku za sunnitskou vládou Saddáma Husajna.

"Hlasoval jsem s radostí, protože věřím, že tyto volby povedou k ukončení americké okupace Iráku," řekl agentuře Reuters jednadvacetiletý Džamál Mahmúd.

PŘEČTĚTE SI: Iráčané volí, aby poslali Američany domů

Favorité jsou stejní, sunnité ale posílí

Iráčané v dnešních volbách vybírají 275 poslanců nového, stálého parlamentu, který bude příští čtyři roky rozhodovat o legislativních otázkách země. Hlasování ukončuje přechodné období v iráckém politickém životě, jež bylo zahájeno svržením diktátorského režimu Saddáma Husajna v roce 2003.

Seznamte se se sedmi nejdůležitějšími postavami voleb, aneb Kdo je kdo v irácké politice

Hlavním favoritem voleb je vítěz lednového hlasování, šíitské Sjednocené irácké spojenectví, dále pak kurdské Spojenectví Kurdistánu, sekulární koalice Irácký národní seznam bývalého premiéra Ajáda Alávího a sekulární nacionalistická koalice Irácký národní kongres - seznam vicepremiéra Ahmada Šalabího. Sunnity reprezentuje především tříčlenná koalice Národní fronta shody.

První předběžné výsledky z některých iráckých provincií se očekávají ještě dnes večer. Konečné oficiální výsledky budou podle mluvčího ústřední volební komise Farída Ajára zveřejněny do dvou týdnů.

"Historický den" pro Irák

První reakce na hlasování zazněly z Londýna a z Washingtonu, které dnešek označily za "historický den" pro Irák.

"Jde o historický den pro irácký lid, pro Blízký východ i pro svět, o historický den pro pokrok svobody," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Scott McClellan. Obdobně se vyjádřil také šéf britské diplomacie Jack Straw po příjezdu na summit EU do Bruselu.

Uspokojení nad průběhem iráckých voleb vyjádřil také britský premiér Tony Blair, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii: "Je to ohromný a povznášející pocit sledovat, jak tolik Iráčanů uplatňuje svá demokratická práva."

Pozitivně na volby zareagovalo také Rusko. "Rusko je připraveno úzce spolupracovat s novou iráckou vládou a poskytnout komplexní podporu procesu normalizace Iráku," uvádí se v prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí Michaila Kamynina.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy