Bagdád - Po osvobození Mosulu vznikl kousek od města stanový tábor pro děti a ženy, které podle irácké armády pochází z rodin islámských radikálů.
Informovali o tom ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW).
Tábor je ve městě Bartalla, který leží asi 20 kilometrů od Mosulu. Irácká armáda Mosul osvobodila o víkendu, po devítiměsíčním boji s Islámským státem (IS).
V táboře, který funguje teprve od neděle, se podle HRW nachází asi 170 rodin, zejména žen a dětí ze západních čtvrtí Mosulu. Irácké úřady tábor označují za rehabilitační zařízení.
Mosulská správa podle informací HRW v rozhodnutí o zřízení tábora uvedla, že "rodiny takzvaného Islámského státu by měly projít psychologickou a ideologickou převýchovou".
Nedobrovolný odchod do tábora
Při rozhovorech s několika rodinami HRW zjistila, že některé byly do tábora převezeny proti své vůli a obviněny z kontaktů s IS.
"Irácké úřady by neměly trestat celé rodiny za činy spáchané jednotlivci. To jsou válečné zločiny, které maří snahu o usmíření občanů z oblastí dobytých od IS," sdělila zástupkyně HRW pro Blízký východ Lama Fakihová.
V táboře je podle dostupných informací mobilní klinika. Nefunguje tam ale škola ani žádné jiné programy. Při přesunu do tábora podle zdravotníků asi deset žen a dětí zemřelo, většinou kvůli dehydrataci.
Zástupci irácké vlády HRW sdělili, že rodiny budou prověřeny a ty, u nichž se spojení s IS neprokáže, budou propuštěny.
Islámský stát Mosul ovládl v roce 2014 a na jeho území vyhlásil chalífát. Skupina nyní bojuje o své pozice ve své syrské baště, ve městě Rakka.