Irácká armáda porazila Islámský stát v Mosulu. Přišla ale o 40 procent příslušníků elitních sil

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2017 21:57
Irácký premiér Hajdar Abádí v pondělí oficiálně oznámil vítězství nad Islámským státem, už v neděli přijel do Mosulu, aby poblahopřál velitelům vládních jednotek. Kulisy jsou ale apokalyptické. Skoro milion obyvatel uprchlo, ve starém městě a na západním břehu nezůstala téměř žádná budova nedotčená boji. Stejně jako Fallúdža, Ramádí nebo Tikrít zaplatil i Mosul za vyhnání Islámského státu vysokou cenu.
Příslušníci iráckých protiteroristických jednotek procházejí uličkami Mosulu kolem těl bojovníků Islámského státu.
Příslušníci iráckých protiteroristických jednotek procházejí uličkami Mosulu kolem těl bojovníků Islámského státu. | Foto: Reuters

Bagdád - Iráčtí vojáci dosáhli levého břehu řeky Tigris v mosulském starém městě. Po devíti měsících bojů. Premiér Hajdar Abádí v pondělí oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem (IS), už o den dříve se prošel ulicemi Mosulu.

"Ze srdce Mosulu oznamujeme vítězství," citovala Abádího agentura DPA. "Svou krví, svými oběťmi a svým úsilím jsme osvobodili Irák, jeho půdu a jeho lidi," řekl irácký premiér.

Abádí ohlašoval vítězství v černé vojenské uniformě, obklopený veliteli bezpečnostních sil. Znovu poděkoval vojákům i koalici, ale také upozornil na výzvy, které nyní stojí před Irákem. "Máme před sebou další misi, vytvořit stabilitu, budovat a odstranit buňky DAIŠ," prohlásil Abádí.

Abádímu podle Bílého domu už blahopřál americký prezident Donald Trump, který řekl, že dny Islámského státu jsou sečteny a že bude nadále usilovat o jeho úplné zničení.

Mezinárodní koalice podporující irácké síly varovala, že pondělní vítězství ještě neznamená konec globální hrozby, kterou IS představuje. Americký generál Stephen Townsend, který velí koalici vedené Spojenými státy, také nadšení ze znovudobytí Mosulu tlumil s tím, že "toto vítězství samo osobě IS nezlikviduje a bude třeba dalšího tvrdého boje. Dodal ale, že ztráta Mosulu pro IS znamená "rozhodující ránu".

První výstřely v bitvě o Mosul padly loni 16. října. Podle agentury Reuters jde o největší porážku IS od doby, kdy před třemi léty vyhlásil svůj chalífát.

Islamisté sice ještě zůstávají opevnění v několika budovách, jde však o izolované a obklíčené jednotlivce.

V několika bodech shrnujeme, co se bude nebo může dít dál a co bude konec bitvy znamenat pro budoucnost Islámského státu.

Zničené město, uprchlíci a velké ztráty

1) Rekonstrukce Mosulu si vyžádá obrovské prostředky. Západní část města je soudě podle fotografií úplně zničená. Téměř žádný dům nezůstal ušetřen střelby nebo bombardování. Neobyvatelné jsou v tuto chvíli celé čtvrti.

2) V uprchlických táborech nebo v okolních vesnicích nyní žije zhruba milion lidí, kteří kvůli bojům uprchli. Mnozí z nich se nemohou v dohledné době vrátit, protože nemají kam. Tisíce civilistů zemřely. Přesnější číslo zatím není známo.

3) Irácká armáda nyní bude mít Mosul a přilehlé oblasti pod kontrolou, sama ale utrpěla velké ztráty. Elitní protiteroristické oddíly o síle 14 tisíc mužů přišly podle odhadů amerického ministerstva obrany v bitvě o 40 procent vojáků.

4) Islámský stát má stále v rukou některé oblasti západně a jižně od Mosulu, které armáda ještě musí dobývat. V sousední Sýrii bojují Američany podporované Syrské demokratické síly (SDF) proti džihádistům ve městě Rakka.

Křehká budoucnost Iráku

5) Budoucnost Iráku závisí na tom, jak se nyní podaří vyřešit soužití tří základních skupin obyvatelstva: Kurdů, sunnitských muslimů a šíitských muslimů.

Kurdové chystají na září referendum o nezávislosti svých území.

Vládu v Bagdádu tvoří převážně šíité, zatímco v oblastech, které ovládal Islámský stát, převažují sunnité. Premiér Hajdár Abádí zatím nepředstavil žádný politický plán na uspořádání Iráku po porážce džihádistů.

6) Irácká vláda spolupracuje jak se Spojenými státy, tak s Íránem, které jsou vůči sobě navzájem nepřátelské. V budoucnosti bude Bagdád pod tlakem z Washingtonu i Teheránu, aby přerušil nebo omezil vztahy s "tím druhým".

7) USA budou nadále vojensky podporovat Irák. Ministerstvo obrany Spojených států plánuje rozpočet na irácké operace na rok 2018 ve výši 1,27 miliardy dolarů.

8) Írán podporuje šíitské milice Hašd al-Šábí, které byly součástí irácké ofenzívy na Mosul, ale mají vlastní velení. Jejich přítomnost na území se sunnitskými obyvateli může být zdrojem nových sektářských konfliktů.

Džihádisté přišli o zázemí

9) Islámský stát zřejmě bude pokračovat v teroristických útocích na vojáky, policisty i civilisty v Iráku, přestože přišel o velkou část zázemí, ze kterého mohl akce připravovat.

Vedení IS také bude vyzývat své souvěrce k útokům na nepřátele kdekoliv na světě. Pro některé sympatizanty organizace po své porážce ztratí přitažlivost, jiní se naopak budou chtít za porážku mstít. Teroristická hrozba pro Evropu zůstane velká.

10) Informaci o smrti vůdce IS Abú Bakra Bagdádího, kterou přineslo Rusko, zatím nikdo nedokázal potvrdit. Podle irácké kontrarozvědky se Bagdádí nadále skrývá v pouštní, řídce obydlené oblasti na syrsko-iráckém pomezí.

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy