Irácká armáda dobyla Havídžu. Islámský stát ovládá už jen zlomek území u syrských hranic

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2017 14:47
Poslední bašta teroristické organizace Islámský stát na severu Iráku padla. Armáda dobyla z rukou radikálů město Havídža. Islamistům tak v Iráku zbývá už jen pás území u hranic se Sýrií. Islámský stát převzal kontrolu nad regionem v roce 2014. Z Havídži za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Iráčtí vojáci spolu s iráckou šíitskou polovojenskou skupinou podporovanou Íránem dobyli město Havídža, poslední baštu radikální organizace Islámský stát (IS) na severu Iráku. Oznámilo to ve čtvrtek vedení armády.

Islamisté tak v Iráku kontrolují už jen pás území západně od Bagdádu u hranic se Sýrií, uvedla agentura Reuters.

Operace Bagdádu začala 21. září. V pondělí vojáci obsadili leteckou základnu jižně od Havídže, kterou radikálové používali jako výcvikový tábor a logistickou základnu. IS převzal kontrolu nad regionem v roce 2014.

Z Havídže za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů. Mluvčí humanitárních operací OSN Jens Laerke v úterý uvedl, že od počátku irácké ofenzivy uteklo z Havídže téměř 20 tisíc lidí.

Ve městě podle odhadů OSN bylo uvězněno 78 tisíc lidí.

Irácká státní televize odvysílala záběry, na kterých vojáci vyvěšují v Havídži irácké vlajky. Ulice města přitom lemují zničená auta a domy s fasádami proděravělými od střelby.

Na záběrech bylo rovněž patrné, že v okolí Havídže stoupá k nebi černý dým. Islamisté totiž během bojů zapálili několik ropných vrtů, aby znesnadnili bombardování.

Odstartoval to pád Mosulu

Chalífát vyhlášený IS se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, kde si IS vybudoval hlavní základnu v Iráku. Boje o Mosul trvaly devět měsíců.

Jediná část Iráku, kde IS ještě operuje, je u hranice se Sýrií. Podle Reuters jde o pohraniční městečko Al-Káim a okolní oblast v provincii Anbár.

IS rovněž operuje na syrské straně hranice. Území pod kontrolou radikálů se však neustále zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti IS odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem a arabsko-kurdské milice, za nimiž stojí mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

 

Právě se děje

Další zprávy