Islámský stát zveřejnil video se svým vůdcem Bagdádím. Rusové přitom tvrdili, že je mrtvý

ČTK ČTK
28. 9. 2017 19:05
Teroristická organizace Islámský stát ve čtvrtek zveřejnila zvukovou nahrávku svého vůdce abú Bakra Bagdádího. Ten se vyjadřuje ke ztrátě Mosulu před dvěma měsíci a ke krizi kolem Severní Koreje. Učinila tak prostřednictvím zpravodajské agentury al-Furkán, která je s IS spojena. Podle agentury Reuters není jasné, kdy byl 46minutový záznam pořízen. Smrt "nepolapitelného vůdce" Bagdádího oznámilo naposledy v červnu letošního roku Rusko. USA oznámily, že o pravosti záznamu nemají důvod pochybovat.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí. | Foto: Reuters

Káhira - Zpravodajská agentura al-Furkán, která je provázaná s teroristickou organizací Islámský stát (IS), zveřejnila nahrávku s abú Bakrem Bagdádím. Vůdce IS je ale údajně po smrti. Smrt Bagdádího, kterého Reuters označil za "nepolapitelného vůdce", oznámilo naposledy v červnu Rusko a krátce poté ji zopakovala organizace syrských ochránců lidských práv SOHR.

Podle agentury AFP na nahrávce údajný Bagdádí vyzývá svoje spolubojovníky, aby pokračovali v odporu vůči nepřátelům. "Velitelé Islámského státu a jeho vojáci si uvědomili, že k získání Boží milosti a vítězství musí být člověk trpělivý a odolat nevěřícím bez ohledu na jejich aliance," citovala agentura ze záznamu.

Podle agentury AP nahrávka obsahuje výzvu k pokračování v boji navzdory pádu severoiráckého města Mosul, který irácké síly s americkou podporou obsadily v červenci. Také zazní zmínka o KLDR a o jejích výhrůžkách vůči Japonsku a USA.

"Vyvarujte se ústupu nebo pocitu porážky, vyvarujte se vyjednávání nebo kapitulaci. Neskládejte zbraně," řekl také údajný Bagdádí, který rovněž vyzval islamisty k útokům mimo jiné na západní sdělovací prostředky.

Nahrávka byla zveřejněna uprostřed spekulací o Bagdádího osudu poté, co IS přišel o kontrolu nad většinou území donedávna ovládaných v Iráku a v Sýrii. 

Zdroj z amerických tajných služeb dnes podle AFP sdělily, že záznam zkoumají a ověřují. "I když nemáme důvod pochybovat o jeho pravosti, v nynějším stádiu jej nemáme ověřený," sdělil.

Počátkem září ale USA vyjádřily nad Bagdádího koncem pochybnosti. USA na Bagdádího hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů. K předchozím zprávám o Bagdádího smrti generál Stephen Townsend, který velí operacím proti IS v Iráku a Sýrii, řekl, že mu chybí "přesvědčivý důkaz, informace tajných služeb nebo i jiného zdroje, který by potvrdil Bagdádího smrt". Podle něj naopak zprávy rozvědek naznačují, že vůdce IS je naživu.

Naposledy byla nahrávka s údajným Bagdádího hlasem zveřejněna loni v listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy