Irák dobývá poslední území v rukách Islámského státu v zemi. V Havídži je uvězněno 70 tisíc lidí

ČTK ČTK
4. 10. 2017 8:46
Irácké jednotky zahájily útok na město Havídža na severu Iráku. To je od roku 2014 v rukou radikálů z Islámského státu. Z Havídži za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů, mnohým však podle armády islamisté brání v odchodu, zatímco další se bojí výbušnin, které mohou číhat v okolí města. Od počátku irácké ofenzivy z Havídžy uteklo už téměř dvacet tisíc lidí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká armáda zahájila ofenzivu, která by měla definitivně vytlačit bojovníky takzvaného Islámského státu (IS) z města Havídža na severu Iráku. O prohlášení armády informovala agentura Reuters. Havídža tvoří společně s pásem území u hranic se Sýrií poslední pozice IS v zemi.

Operace irácké armády v oblasti začala 21. září, v pondělí vojáci obsadili leteckou základnu jižně od Havídži, kterou radikálové používali jako výcvikový tábor a logistickou základnu. IS převzal kontrolu nad regionem v roce 2014.

Z Havídži za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů, mnohým však podle armády islamisté brání v odchodu, zatímco další se bojí výbušnin, které mohou číhat v okolí města. Mluvčí humanitárních operací OSN Jens Laerke v úterý uvedl, že od počátku irácké ofenzivy uteklo z Havídži téměř 20 tisíc lidí, dalších přes 70 tisíc je podle něj uvězněno v hustěji obydlených zónách, o které se v těchto chvílích bojuje.

Po dobytí Havídži by IS v Iráku kontroloval pouze pruh země západně od Bagdádu u hranic se Sýrií. Chalífát vyhlášený IS se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, jakési hlavní město IS v Iráku, napsal Reuters. Boje o Mosul se táhly devět měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy