Divaníja - V arabském světě se příliš často nestává, aby se ženy zapojily do tak tvrdého sportu, jakým je zápas. Natož pak na vrcholové úrovni.
Iráčanky, které se však v prvním profesionálním ženském týmu zápasu věnují, tento sport milují a sní o reprezentování země na olympiádě. Pro ženy bojující v ringu to není pouze otázka sportu, ale také určitého odporu vůči společnosti, ve které nemají muži a ženy stejná práva, tvrdí na svém webu americká televize CNN.
Ve městě Divaníja, asi 160 km na jih od Bagdádu, nemá mnoho žen středoškolské vzdělání. Nevlastní obchody, nepodnikají. V podstatě se jen z rozkazu rodiny provdají velmi mladé a to je jejich "kariéra".
"Chci zbořit tyto sociální bariéry," říká pětadvacetiletá Samah Amínová. "Ženy mají přeci stejná práva jako muži, měly bychom mít právo dělat cokoli," dodává. Jenže Amínová patří s tímto názorem v konzervativním městě mezi menšinu.
"Lidé si myslí, že tento sport není vhodný pro dívky stejně jako basketbal, baseball nebo fotbal," tvrdí sedmnáctiletá Farah Šakirová. Činnost zápasnického týmu odstartovala v osmičlenném složení letos v lednu. Od té doby se počet sportovkyň zdvojnásobil.
Nejmladší účastnicí kurzů je pětiletá dcera trenéra. Olympiáda sice zůstane pravděpodobně pro tým jen snem, první úspěch už ale skupina zaznamenala při místním mistrovství.
Mladé ženy sice nemají podporu tradiční společnosti, ve které žijí, cítí však podporu ze strany rodiny, což je pro ně prý důležitější.
"Moje matka mi dodává odvahy. Řekla mi, že se mám postavit každé výzvě čelem," říká Amínová, která však hned po tréninku vymění sportovní oděv za černé šaty, které ji zakryjí od hlavy až k patě - přesně tak, jak to společnost vyžaduje.