Brexit straší investory. Když Britové odejdou z EU, smlouvy mají přestat platit

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
18. 6. 2016 13:41
Investoři do nemovitostí v Británii se bojí propadu cen po Brexitu. Už teď je přitom realitní trh v útlumu; potenciální kupci své investice raději oddalují na dobu po 23. červnu. Aby prodejci trh aspoň trochu rozhýbali, dávají do smluv speciální klauzuli.
Londýn, City.
Londýn, City. | Foto: Reuters

Londýn - Investoři do britských realit vpisují do smluv novou klauzuli. Kupujícím poskytuje právo odstoupit od smluv, pokud britští voliči za týden schválí Brexit. Tedy vystoupení své země z Evropské unie.

Snaží se tak oživit sektor, který je kvůli nejistotě kolem britského referenda o EU v útlumu.

Podle údajů britské centrální banky klesl v prvním čtvrtletí tohoto roku objem transakcí v oblasti nemovitostí pořizovaných s cílem generování zisku o čtyřicet procent. Mnozí z potenciálních kupců i prodejců totiž vyčkávají, jak referendum 23. června dopadne.

Jeho výsledek může ceny realit výrazně srazit.

Agentura Reuters jeden takový návrh kupní smlouvy viděla. I s klauzulí stanovující lhůtu, během níž může kupující od smlouvy odstoupit, pokud Británie na základě referenda Unii opustí.

K ochranným opatřením sahají i prodejci. Ti do smluv naopak přidávají ustanovení pro případ "nepříznivé změny finanční situace". Chtějí tak zabránit neplatnosti smlouvy, pokud Britové z EU skutečně odejdou.

Paul Firth, šéf právnické a realitní kanceláře Irwin Mitchell LLP, potvrdil, že významný podíl "velkých investičních transakcí" jeho firmy v hodnotě mezi deseti a osmdesáti miliony liber zvláštní klauzuli pro případ Brexitu buď už obsahuje, nebo se o to kupující alespoň snažili.

Počet takových požadavků prý v poslední době výrazně roste.

"Investoři se obávají, že hodnota nemovitostí a výnosy z transakcí s nimi spojených mohou poklesnout. A že už nemusí být tak výhodné do nich investovat, pokud Británie opustí EU," zdůraznil.

Agentura Reuters oslovila čtyřiadvacet právnických a makléřských firem, které se investicemi do nemovitostí v Británii zabývají. Polovina z nich přiznala, že obdobnou klauzuli sjednaly, nebo se s takovým požadavkem setkaly.

Zástupci dalších potvrdili, že takové klauzule ve smlouvách viděli.

Britský premiér David Cameron a další zastánci Británie uvnitř EU varují, že Brexit poškodí ekonomiku. Ti, kdo chtějí naopak z EU pryč, tvrdí, že se rizika záměrně zveličují a Británie bude prosperovat i mimo Unii. Potenciální kupci referendum každopádně vnímají jako riziko, jemuž se chtějí vyhnout.

Mimochodem - záruky se nenabízejí jen u investičních nemovitostí. Inzerát z 25. května na koupi několika poschodí jedenačtyřicetipodlažní budovy s luxusními byty na jihu Londýna v elegantní čtvrti poblíž stanice metra Elephant and Castle, kam se v poslední době stěhuje bohatá klientela, lákal potenciální zájemce na "záruku navrácení peněz pro případ Brexitu".

V oblasti investičních nemovitostí jsou klauzule zohledňující Brexit běžné hlavně u velkých transakcí, kde existují také větší rizika, tvrdí Andrew Friend, ředitel investičního fondu společnosti Henderson.

"Transakce, které obsahují tuto klauzuli, se objevují právě na té straně trhu, která pracuje s vyšším objemem investic. A soustřeďují se na takové sektory, jako jsou komerční prostory kanceláří finančních institucí v Londýně, jež reagují na situace, jako je Brexit, mnohem citlivěji," zdůrazňuje Friend.

Klauzule pro případ Brexitu vyžadují zejména investoři mimo Evropu. Prý proto, že se obávají, že odchod Britů z EU oslabí libru a sníží chuť pronajímat si komerční prostory v Británii.

Anglii bude mimo EU líp, ideologové sjednocené Evropy se jí ale budou mstít, tvrdí překladatel a publicista Alexander Tomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy