Informace se objevila v knize profesora mezinárodního práva Philippe Sandse Nezákonný svět, jejíž druhé vydání se dnes objeví na pultech britských knihkupectví.
Plán hotov dva měsíce před invazí
Podle Sandsova tvrzení se měli britský premiér tony Blair a americký prezident George Bush domluvit na plánu vojenské invaze do Iráku již během washingtonské schůzky 31. ledna 2003.
Bush si měl zajistit britskou podporu invaze a to i v případě, že Rada bezpečnosti OSN nepřijme druhou rezoluci namířenou na Irák. Downing Street nehodlá celou situaci komentovat.
Součástí knihy je přepis dvouhodinového rozhovoru, který jasně ukazuje, že premiér Blair na Bushův plán přistoupil ještě před projednáváním v britském parlamentu. Nečekal ani na souhlas RB OSN nebo prohlášení vedoucího inspektorské mise Hanse Blixe, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení.
Američané měli dokonce plánovat cílenou provokaci - vyslání bezpilotních letadel U2 v barvách OSN. Pokud by Iráčané na letoun zaútočili, získal by Západ potřebnou záminku k zásahu.
Británie spoléhala na OSN
Tony Blair sice doufal v přijetí druhé rezoluce RB OSN o Iráku, především kvůli případným nepokojům v arabských státech, po příjezdu do Británie však před sněmovnou prohlásil: "Nabízíme Saddámovi další šanci na odzbrojení. Jde však o náš poslední mírový krok".
Britský ministr zahraničí Jack Straw naopak doufal, že pokud Saddám neodzbrojí, najdou alespoň inspektoři vedení Blixem v zemi zbraně hromadného ničení. Poté, co se tak nestalo, schválila britská dolní sněmovna 18. března vyslání svých jednotek do Iráku. #reklama