Naši špióni v Iráku? ptají se Němci

ČTK, Red Zah
13. 1. 2006 8:11
Berlín - Německo řeší skandál spojený s válkou v Iráku. Podle informací médií pomáhali Američanům němečtí špioni.
Současný německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier měl v době irácké války na starosti zpravodajské služby.
Současný německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier měl v době irácké války na starosti zpravodajské služby. | Foto: Reuters

Jako první zveřejnil tuto informaci deník Süddeutsche Zeitung a poté ji ve svém publicistickém pořadu Panorama přinesla také veřejnoprávní televize ARD.

Německá vláda patřila v době americké invaze do Iráku k největším kritikům postupu USA, a tak zprávy o aktivní účasti německé zpravodajské služby (BND) na amerických válečných akcích hrozí propuknutím politického skandálu. Americké zdroje, na něž se média odvolávají, dokonce tvrdí, že němečtí agenti pomáhali Američanům navádět jejich letouny na irácké cíle.

Informace se objevila pouhý den před prvním jednáním německé kancléřky Angely Merkelové s americkým prezidentem Georgem Bushem v Bílém domě.

V Iráku byli dva němečtí agenti

Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který v roce 2003 za vlády Gerharda Schrödera dohlížel na tajné služby, již potvrdil, že v Iráku působili na jaře onoho roku dva agenti BND. Rozhodně však odmítl, že by pomáhali Američanům určovat cíle jejich útoků. Nynější šéf BND Ernst Uhrlau uvedl, že v Iráku tehdy bylo "několik" pracovníků služby.

Podle Steinmeiera byla přítomnost pracovníků BND v Bagdádu "minimální" a jejím cílem bylo dodávat do Berlína "vlastní informace o vývoji v Iráku a o průběhu války". Konkrétně pak měli agenti za úkol "pomáhat chránit lidské životy" tím, že dodávali informace o umístění objektů, které "výslovně neměly být bombardovány, jako nemocnice nebo velvyslanectví".

USA: Němci pomáhali při dopadení Saddáma

Podle listu Los Angeles Times Němci v roce 2003 Američanům pomohli přinejmenším v jednom případě. A to když se 7. dubna 2003 konal zátah na exdiktátora Saddáma Husajna na předměstí Bagdádu. BND Američanům sdělila, kde by se mohl Saddám nacházet. Při útoku pak bylo zabito nejméně 12 civilistů. Saddám však byl dopaden až v prosinci téhož roku.

Tento údaj anonymně potvrdil jeden pracovník amerického ministerstva obrany, oficiálně se však ministerstvo i vojenská zpravodajská služba DIA odmítly k záležitosti vyjádřit.

Podle předsedy opoziční FDP Guida Westerwelleho obsahují tyto informace "velmi vážná obvinění", která je nutné prošetřit. Již první zasedání Spolkového sněmu v letošním roce bude mít na žádost opozice na programu hodinovou interpelaci na toto téma.

Šéf Zelených Reinhard Bütikofer dokonce vyzval k vytvoření parlamentního vyšetřovacího výboru a předseda parlamentní skupiny Levicové strany Oskar Lafontaine prohlásil, že "pokud ministr o věci věděl, bude jeho pozice sotva udržitelná".

 

Právě se děje

Další zprávy