Internet necenzurujeme, opáčila Googlu Čína

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 1. 2010 9:49
Přední vyhledávač dal Pekingu ultimátum: buď nám dovolíte přestat cenzurovat, nebo odejdeme
Foto: Aktuálně.cz

Peking - Google pohrozil Číně, že pokud nepřestane cenzurovat jeho vyhledávač Google.cn, přestane jej v Číně nabízet. Podle Pekingu jsou však informace Googlu mylné.

Že by byl obsah internetu cenzurovaný tisková mluvčí ministerstva zahraničí Jüang Jü popřela a označila to za pomluvu. Dochází prý pouze k blokování škodlivého obsahu, jako je pornografie, násilí apod.

Jüang Jü uvedla, že Googlu jde pouze o to dostat čínskou vládu pod tlak.

Internetový gigant ve středu pohrozil, že Čínu opustí. Podle vyjádření vedení společnosti už dál nehodlá cenzurovat výsledky svého čínského vyhledavače Google.cn. A pokud se s tím čínská vláda nesmíří, je vedení společnosti připraveno vyhledavač úplně vypnout.

Před třemi lety přitom firma čelila kritice právě kvůli tomu, že ustoupila komunistickému režimu a web pro čínské uživatele cenzurovala.

Své nynější rozhodnutí Google vysvětluje tím, že v nedávné době odhalil kybernetické útoky, jejichž cílem bylo napadnout gmailové účty čínských disidentů.

Současně byly podle zjištění Googlu napadeny účty desítek obhájců lidských práv v Číně z celého světa. Společnost Google již sice podnikla nutné kroky, které by měly zajistit, že podobné snahy čínské vlády skončí neúspěchem, ale zároveň oznámila, že míra trpělivosti byla překročena.

Poslední pokus o krádež dat prý ukázal, že nemůže být naplněn cíl, kvůli kterému Google v lednu 2006 do Číny vstoupil, totiž zlepšení přístupu k informacím.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Alice Savovové z Asociace pro mezinárodní otázky: Vyhraje Google nad čínským básníkem Tchang Po Chu?
 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy