reklama
 
 

Internet necenzurujeme, opáčila Googlu Čína

13. 1. 2010 9:49
Přední vyhledávač dal Pekingu ultimátum: buď nám dovolíte přestat cenzurovat, nebo odejdeme

Peking - Google pohrozil Číně, že pokud nepřestane cenzurovat jeho vyhledávač Google.cn, přestane jej v Číně nabízet. Podle Pekingu jsou však informace Googlu mylné.

Že by byl obsah internetu cenzurovaný tisková mluvčí ministerstva zahraničí Jüang Jü popřela a označila to za pomluvu. Dochází prý pouze k blokování škodlivého obsahu, jako je pornografie, násilí apod.

Jüang Jü uvedla, že Googlu jde pouze o to dostat čínskou vládu pod tlak.

Internetový gigant ve středu pohrozil, že Čínu opustí. Podle vyjádření vedení společnosti už dál nehodlá cenzurovat výsledky svého čínského vyhledavače Google.cn. A pokud se s tím čínská vláda nesmíří, je vedení společnosti připraveno vyhledavač úplně vypnout.

Před třemi lety přitom firma čelila kritice právě kvůli tomu, že ustoupila komunistickému režimu a web pro čínské uživatele cenzurovala.

Své nynější rozhodnutí Google vysvětluje tím, že v nedávné době odhalil kybernetické útoky, jejichž cílem bylo napadnout gmailové účty čínských disidentů.

Současně byly podle zjištění Googlu napadeny účty desítek obhájců lidských práv v Číně z celého světa. Společnost Google již sice podnikla nutné kroky, které by měly zajistit, že podobné snahy čínské vlády skončí neúspěchem, ale zároveň oznámila, že míra trpělivosti byla překročena.

Poslední pokus o krádež dat prý ukázal, že nemůže být naplněn cíl, kvůli kterému Google v lednu 2006 do Číny vstoupil, totiž zlepšení přístupu k informacím.

Blog Alice Savovové z Asociace pro mezinárodní otázky: Vyhraje Google nad čínským básníkem Tchang Po Chu?

autor: Petr Jemelka | 13. 1. 2010 9:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama