Internet čeká revoluce. Promluví všemi jazyky

bh
2. 11. 2007 12:55
Polepší si i háčky a čárky
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si například Íránci chatují tak, že přepisují perštinu do latinky? Nebo proč je webová adresa prestižního izraelského deníku www.haaretz.co.il, i když se v originále píše takto: הארץ ?

Zdaleka ne všechny aplikace internetu totiž podporují znaky, které nejsou součástí klasické počítačové sady, tak zvaného amerického standardního kódu pro výměnu informací (ASCII).

Čtěte v souvislostech

V nejbližších letech čeká ale internet revoluce: měl by začít "mluvit" všemi jazyky. A to dokonce v případě domén nejvyššího řádu, písmenek ve webové adrese za tečkou.

Usiluje o to alespoň akční plán, který přijali účastníci konference Mezinárodní společnosti pro přidělená jména a čísla (ICANN), tedy hlavního správce "sítě všech sítí".

"Bude to jedna z největších změn internetu v jeho historii," prohlásil předseda ICANN Paul Twomey. Mohou tak totiž vzniknout miliony nových stránek, které se obejdou bez tradičních koncovek .com, .net nebo i české .cz.

Kompletní počínštění, poarabštění nebo pohebrejštění webu, ale také rovné podmínky pro uživatele cyrilice, hindských a znakových písem nebo řečtiny by mělo zajistit rozšíření nového doménového jména tzv. IDN.

To umožní zápis adresy ve znacích, které nejsou kompatibilní s ASCII. Speciální algoritmus pak zajistí překlad znaků do "klasické řeči" písmenek a čísel.

Díky IDN vzniknou miliony nových stránek. Například v čínštině.
Díky IDN vzniknou miliony nových stránek. Například v čínštině. | Foto: Reuters

Dojde i na češtinu

Zkrátka tak nepřijde ani čeština se svými háčky a čárkami. Adresa Aktuálně.cz by tak například po překladu vypadala takto: xn--aktuln-sta08b.cz.

Ne všichni jsou však dalším rozšířením možností internetu nadšeni a varují před novým babylónským zmatením a generací, která bude stále méně potřebovat tužku a papír.

"Kromě mnoha jiného je internet také médiem, které čím dál více umožňuje nečtení nebo téměř nečtení. A kdo tomu nevěří, ať se podívá na zfilmované návody k použití na Youtube," napsal nedávno spoluvydavatel deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Frank Schirrmacher.

 

Právě se děje

Další zprávy