Oklahoma City - Plánovaná dvojitá poprava v americké Oklahomě skončila v úterý fiaskem.
První popravu zastavil ředitel věznice v jejím průběhu kvůli problému se zaváděním smrtící látky do těla odsouzeného, který ale krátce poté zemřel na infarkt.
Druhá poprava plánovaná na stejný den byla poté odložena, informovala americká média.
Již přípravu poprav provázely pochyby kolem nových nevyzkoušených látek, které se úřady rozhodly použít.
Poprava 38letého Claytona Locketta, odsouzeného za vraždu 19leté dívky, začala v úterý v 18:23 ve věznici v oklahomském městě McAlester.
Za zataženými závěsy
Americké úřady při popravách používají kombinaci tří chemických látek, z nichž první působí jako sedativum, druhá má vyvolat svalovou paralýzu a ochromit dýchání a třetí má zastavit činnost srdce. Lockett po aplikaci sedativa upadl do bezvědomí a po deseti minutách měly do jeho těla začít proudit další smrtící látky.
Pak se ale průběh popravy zdramatizoval: odsouzenec začal těžce dýchat, měl křeče, zatínal zuby a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Vězeňská správa nechala v popravčí místnosti zatáhnout závěsy, aby další dění už nemohl sledovat nikdo z přihlížejících.
Po dvaceti minutách od aplikace první látky, konzultacích s lékařem a několika telefonátech pak ředitel věznice Robert Patton nechal popravu zastavit. Lockett však krátce po 19:00 zemřel na infarkt.
Podle agentury AP není zcela jasné, jaké množství smrtících látek se dostalo do Lockettova těla předtím, než byla poprava zastavena. Vězeňská správa tvrdí, že v průběhu popravy se ukázalo, že odsouzený měl problém se žilami, který způsobil, že chemikálie neúčinkovaly tak, jak měly.
"Zkazili, co se dalo," tvrdí advokát
"Bylo příšerné se na to dívat. Úplně to zpackali," řekl Lockettův advokát David Autry. "Měli přepokládat možné potíže s nevyzkoušeným způsobem popravy. Evidentně to celé nezvládli a zkazili, co se dá. Zastavení popravy zjevně Lockettovi nijak nepomohlo," dodal.
Autry také zpochybnil, že by nestandardní průběh popravy způsobily problémy se žilami u jeho klienta. "Nejsem lékařský odborník, ale pan Lockett není typ, který by měl problém s žilní nedostatečností. Byl v dobré kondici. Měl obrovské ruce a silné žíly," řekl.
Druhá poprava Charlese Warnera, která se měla uskutečnit dvě hodiny po té Lockettově, byla odložena nejméně o 14 dní.
Kritici: Odsouzení více trpí
Dvě popravy v jeden den se měly ve státě Oklahoma konat poprvé od roku 1937. Cestu k oběma popravám nedávno otevřel verdikt Nejvyššího soudu, který odmítl žalobu dvojice usvědčených vrahů.
Ti žádali informace o přesném složení smrtících injekcí. Soud v rozsudku uvedl, že dvojice odsouzenců nemá právo vědět, jaké uspávací a smrtelné látky budou při popravě použity.
Americké státy, které k popravám využívají smrtící látky, nahrazují doposud užívané směsi novými přípravky. Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, které mají být použity k usmrcování odsouzenců. Zmíněné léky především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.
Kritici tvrdí, že nevyzkoušená farmaka mohou popravovaným způsobit značné utrpení. Argumentují případem z letošního ledna, kdy poprava v Ohiu trvala 25 minut. Odsouzený po injekční aplikaci směsi údajně lapal po dechu a dusil se.