Indii zasáhl cyklon Fani. Úřady evakuovaly milion lidí, vlaky odvážely i turisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2019 13:09
Na východní pobřeží Indie v pátek udeřil cyklon Fani, kvůli němuž úřady evakuovaly přes milion lidí. Bouře, kterou doprovází vítr o rychlosti až 200 kilometrů v hodině, vyvracela stromy a lámala stožáry elektrického napětí. Uzavřeny zůstaly školy či úřady, na některých místech nefunguje letecká ani vlaková doprava, informovala média.
Podívejte se na spoušť, kterou za sebou cyklon zanechal | Video: agentura AP

Nejhůře zasaženým je stát Urísa, k jehož pobřeží se cyklon dostal ráno místního času (05:20 SELČ). Zvláště z níže položených oblastí v patnácti okresech tohoto státu bylo evakuováno kolem 1,2 milionu lidí, pro které úřady zřídily téměř 4000 nouzových přístřešků, uvedla agentura AP.

Bouře zasáhla i turistické město Púrí, kde stojí přes 850 let starý proslulý chrám Džagannáth. Město musely opustit desetitisíce lidí včetně mnoha zahraničních návštěvníků, které odvážely do bezpečí zvláštní vlaky.

"Škody v Púrí jsou rozsáhlé, byly přerušeny dodávky elektřiny a telefonické spojení," uvedl zvláštní výbor pro humanitární pomoc ve státě Urísa. V pohotovosti jsou podle agentury Reuters lékaři, zdravotníci i humanitární pracovníci. O zraněných či obětech zatím nejsou žádné zprávy.

Postižen je i sousední stát Bangla (bývalé Západní Bengálsko), kde bylo až do sobotního rána uzavřeno mezinárodní letiště v metropoli Kalkatě.

Po celé Indii bylo zrušeno nejméně 200 vlakových spojů a přerušen byl provoz tří přístavů na východním pobřeží země. Neprůjezdná je také dálnice do Púrí, která je pokryta popadanými stromy a stožáry elektrického vedení.

Bouře, která byla podle agentury AP ve své vrcholné fázi hodnocena nejvyšším stupněm na pětibodové škále, po příchodu na pevninu mírně zeslábla. Podle meteorologů nyní postupuje ze státu Urísa severovýchodním směrem přes stát Bangla směrem k Bangladéši.

V Bangladéši, přes který má bouře přecházet v sobotu, zahájily úřady preventivní evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí, sdělily vládní zdroje. Uzavřeny již byly také přístavy. Humanitární organizace varovaly, že bouří je ohrožen více než milion rohingských uprchlíků ze sousední Barmy, kteří žijí v uprchlických táborech poblíž bangladéšského města Cox'́s Bázár.

Podle agentury AP mohutná bouře Fani ovlivňuje počasí i v tak vzdálených oblastech, jako je Himálaj. Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu někteří horolezci se svými výpravami sestupují do nižších táborů kvůli zhoršení počasí a viditelnosti ve vyšších nadmořských výškách. Nepálská vláda vydala varování před hustým sněžením v horách a před deštěm a bouřemi v níže položených regionech. Květen je s ohledem na počasí nejlepším měsícem k výstupu na Mount Everest a na jeho svahu jsou nyní stovky horolezců a jejich průvodců, nosičů a kuchařů, píše agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy