V Indii utíkali pachatelé znásilnění přímo při rekonstrukci činu. Policie je zabila

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 12. 2019 11:10
Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy sedmadvacetileté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu.
Indové protestují kvůli případu hromadného znásilnění 27leté veterinářky
Indové protestují kvůli případu hromadného znásilnění 27leté veterinářky | Foto: Reuters

Dva policisté utrpěli při incidentu zranění. Rodina zesnulé ženy, řada obyvatel Indie i lidí na sociálních sítích zastřelení podezřelých oslavuje. "Konečně existuje spravedlnost," napsal na Twitter například jeden z uživatelů. 

Spálené tělo veterinářky nalezl místní mlékař minulý čtvrtek a zalarmoval policii. Ostatky ležely pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád na jihovýchodě země.

Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná. 

Tělo se povedlo identifikovat díky ženiným šperkům a oblečení. Jméno zesnulé policie neuvedla, protože indické právo zakazuje zveřejňovat totožnost oběti znásilnění, uvedla BBC.

Sestra zavražděné zvěrolékařky na policii uvedla, že žena opustila minulou středu večer svoje bydliště a vydala se k lékaři, k němuž byla objednaná. K doktorovi se ale nedostala, protože cestou údajně píchla pneumatiku, což telefonovala svojí sestře. Řidič nákladního auta jí nabídl pomoc a posléze si veterinářka zavolala taxi. 

Pozůstalá policistům sdělila, že se o svou sestru bála, protože už bylo pozdě večer. O chvíli později se jí navíc pokoušela znovu dovolat, telefon byl ale vypnutý. Rodina se tak vydala na místo, kde žena měla píchnout. Když ji nikde nemohli najít, obrátili se na policii.

Vražda vyvolala v zemi hněv. Podle agentury Reuters vyšly během uplynulých několika dní do ulic tisíce lidí, kteří volali po lynčování podezřelých. 

"Je to deset dní, co moje dcera umřela. Vyjadřuji vděčnost policii a vládě. Duše mojí dcery teď musela dojít klidu," uvedla matka zesnulé veterinářky.

Někteří právníci a zákonodárci se ale k zavraždění čtyř mužů staví skepticky. "Zabít podezřelé je rychlé řešení, ale z dlouhodobého hlediska to nemůže fungovat," citovala Reuters indickou advokátku Vrindu Groverovou. 

Policejní jednotky na místě, kde čtveřice policistů zastřelila podezřelé ze znásilnění a vraždy sedmadvacetileté ženy
Policejní jednotky na místě, kde čtveřice policistů zastřelila podezřelé ze znásilnění a vraždy sedmadvacetileté ženy | Foto: Reuters

Podle členky indického parlamentu z vládní strany Bháratíja džantá (BJP) Maneky Gandhiové policie přestřelila. "Když je zastřelíte předtím, než začne řádné soudní řízení, jaký je potom důvod mít soudy, právo a policii?" ptá se Gandhiová. 

Případy znásilnění patří v Indii k poměrně rozšířenému problému. V roce 2017 bylo podle vládních statistik zaznamenáno celkem 33 658 takových případů, v průměru 92 denně. Velkou pozornost vyvolalo brutální hromadné znásilnění studentky v autobusu v Dillí před sedmi lety. Dívka později podlehla zraněním. Zločin otřásl indickou společností a podnítil celonárodní demonstrace a diskusi o zacházení s ženami v tomto státě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy