Paříž - Kauza Dominique Strauss-Kahna, obviněného v USA ze znásilnění, přestává být kauzou politickou.
Francouz už odstoupil z funkce šéfa Mezinárodního měnového fondu a je jasné, že příští rok na jaře se prezidentských voleb ve své rodné zemi nezúčastní.
Podle opakovaných průzkumů je měl vyhrát, pokud by se nestala nějaká nepředvídaná událost.
Právě k tomu však došlo. Takže Francie se teď snaží zorientovat v tom, jaká je nová situace a rozložení sil na bitevním poli, zvaném francouzské prezidentské volby.
Agentura BVA oznámila výsledky svého průzkumu, který provedla minulý týden. Vyplývá z nich, že pokud Nicolas Sarkozy doufal v zásadní obrat a posílení svých šancí na obhajobu mandátu, zřejmě se spletl.
Pokud by místo Strauss-Kahna kandidoval za Socialistickou stranu její dlouholetý funkcionář Francois Hollande, postoupil by se Sarkozym do druhého kola, kde by ho však jasně porazil v poměru 62 ku 38 procentům hlasů.
Jestliže by za socialisty nakonec kandidovala jejich současná předsedkyně Martine Aubryová, i ona by ve druhém kole zvítězila, i když s menším rozdílem než Hollande.
Vůdkyně krajně pravicové Národní strany Marine Le Penová zřejmě nemá šanci zvítězit, ale očekává se, že ve druhém kole by její voliči dali hlasy Sarkozymu. Ani to by mu ale zřejmě nestačilo.
"Je jasné, že Aubryová i Hollande zaujali v srdcích voličů místo po Strauss-Kahnovi. Ani Sarkozy, ani Le Penová z tohoto skandálu příliš neprofitují," uvedl k tomu analytik BVA Gael Sliman.
Sarkozy se zatím k případu Strauss-Kahna veřejně vůbec nevyjadřuje. Někteří Francouzi se netají názorem, že za obviněním socialistického kandidáta - ať už se něčeho v newyorském hotelovém pokoji dopustil, či ne - může být někdo, kdo neměl zájem na jeho účasti ve volbách.
Socialisté se rozhodli Strauss-Kahna smést ze stolu a soustředit se na budoucnost. První kolo voleb se uskuteční za rok, 22. dubna 2012.
"Musíme otočit stránku," řekla doslova Ségoléne Royalová, která v roce 2008 prohrála ve volbách se Sarkozym. Právě Royalová byla dlouholetou partnerkou Francoise Hollanda, mají spolu čtyři děti. Podle francouzského tisku ale už žijí odděleně.
Hollandemu je sedmapadesát let a je považován za praporečníka levicového křídla francouzských socialistů. Na rozdíl od Strauss-Kahna, který byl spíše středovým politikem. Hollande prosazuje například zvýšení daní.
Socialisté čekají na vítězství už dlouho. Troje poslední prezidentské volby vyhráli pravicoví politici. Dvakrát Jacques Chirac a jednou Nicolas Sarkozy. V roce 2002 se dokonce kandidát socialistů Lionel Jospin nedostal ani do druhého kola.