Sarkozy si mne ruce, "zvrhlík" mu zvedl preference

Radim Klekner Radim Klekner
19. 5. 2011 13:08
Šéf MMF Strauss-Kahn se podle deníku Libération obával komplotu
Francouzi se obávají, že aféra poškodí celou zemi.
Francouzi se obávají, že aféra poškodí celou zemi. | Foto: Reuters

Paříž - I kdyby se nakonec ukázalo, že odstoupivší generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn byl newyorskou pokojskou obviněn z pokusu o znásilnění neprávem, je prakticky vyloučeno, aby v příštím roce kandidoval za francouzské socialisty v prezidentských volbách.

Stávající šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy si tak může mnout ruce. Jeho nejvážnější protivník je vyřízen, aféra navíc notně poškodila také samotnou Socialistickou stranu.

Ukázal to ostatně i bleskový průzkum agentury CSA, podle které by se Sarkozy snadno dostal do druhého kola voleb, v nichž by rozhodně nebyl bez šancí.

Hlas by mu dalo 22 procent respondentů, zatímco nejpravděpodobnějšímu kandidátovi socialistů, někdejšímu generálnímu tajemníkovi strany Francoisi Hollandovi, jen o jedno procento více.

Nová šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová by podle průzkumu obdržela dvacet procent hlasů a do druhého kola by se nedostala. S hlasy jejích voličů by ale v přímém souboji s Hollandem mohl počítat právě Sarkozy.

"Měli jsme z toho radost," komentoval aféru podle deníku Le Monde Sarkozyho ministr obrany Gérard Longuet. "Podobní lidé z řad socialistů nám po léta udělovali lekce z morálky."

Přízrak Jeana-Marieho Le Pena

Patem by pak skončil v prvním kole střet současného prezidenta se současnou vůdkyní socialistů Martine Aubryovou. Pokud by se rozhodla kandidovat, oba by získali 23 procent hlasů.

Ještě hůře by dopadla někdejší Hollandova partnerka Segolene Royalová, která volby proti Sarkozymu prohrála v roce 2007.

Socialisty (a nejenom je) teď děsí přízrak Jeana-Marieho Le Pena, jenž o pět let dříve porazil v prvním kole prezidentských voleb jejich kandidáta Lionela Jospina, a šéf gaullistů Jacques Chirac musel v kampani napnout všechny síly, aby šéfa Národní fronty porazil.

Jeho dcera Marine je ve svých výrocích mnohem umírněnější a v boji o Elysejský palác rozhodně není bez šancí.

Spiklenecké teorie

V názoru na zatčení Strauss-Kahna ale francouzská pravice zdaleka není jednotná a poukazuje na to, že aféra může poškodit celou zemi galského kohouta.

Strauss-Kahnovi média nevyčítají jenom příliš velkou náklonnost k ženám. Měl také rád peníze.
Strauss-Kahnovi média nevyčítají jenom příliš velkou náklonnost k ženám. Měl také rád peníze. | Foto: Repro leJDD.fr

Řada politiků z řad Křesťansko-demokratické strany ale i vládního Svazu pro lidové hnutí se proto snaží v obviněních proti Strauss-Kahnovi najít slabé místo.

Francouzská média hovoří takřka unisono o protifrancouzském komplotu.

V deníku Libération vyšel dokonce článek, podle kterého se dnes už bývalý generální ředitel MMF svěřil před třemi týdny jednomu z redaktorů listu, že se v souvislosti s prezidentskou volbou obává komplotu proti své osobě.

"Znají mé slabé stránky," přiznal se údajně Strauss-Kahn. "Jsou to ženy, peníze a můj židovský původ." Za vším podle něj stojí Sarkozyho ministr vnitra a někdejší šéf jeho volební kampaně Claude Guéant.

Svou přílišnou náklonnost vůči něžnému pohlaví Strauss-Kahn nikdy neskrýval. A francouzská média si jí byla dobře vědoma. V roce 2007 napsal bruselský zpravodaj listu Libération ve svém blogu:

"Jediný opravdový problém Strauss-Kahna jsou ženy. Je příliš vlezlý a často je to na hranici obtěžování."

Strauss-Kahn veškerá obvinění odmítá, podle taxikáře, který jej vezl na letiště, byl ale při jízdě nápadně rozrušený. A hotel, v němž se měl krátce předtím incident odehrát, opustil zjevně ve spěchu.

O jeho současném duševním rozpoložení nejlépe svědčí skutečnost, že v cele na Rikers Islandu, kde nyní přebývá, je podroben zvláštnímu režimu s cílem zabránit případné sebevraždě zadržovaného. Je dozorcem kontrolován každou čtvrt hodinu a nosí speciální oděv a boty bez tkaniček. 

 

Právě se děje

Další zprávy