Hurikány klimatology neděsí, teď je jejich sezóna. Budou ale čím dál silnější, varují

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 9. 2017 21:00
Globální oteplování podle odborníků klimatické změny s výskytem tropických bouří a hurikánů nesouvisí. Co však ovlivňuje, je jejich síla. Že se tak krátce po ničivém hurikánu Harvey objevila v západním Atlantiku ještě silnější bouře Irma, vědce překvapilo. Tvrdí ale, že se to může stávat častěji. Silné bouře i ničivé hurikány totiž získávají svoji energii z tepla sálajícího z oceánu. A ten se vlivem klimatických změn pořád otepluje.
Hurikán Irma postupuje Karibikem přes Portoriko a Dominikánskou republiku až k Floridě.
Hurikán Irma postupuje Karibikem přes Portoriko a Dominikánskou republiku až k Floridě. | Foto: Reuters

Washington - Harvey, Irma, José a Katia. To jsou jména čtyř silných tropických bouří, které se za poslední dva týdny objevily nad západním Atlantikem.

Zatímco Harvey zaútočil minulý týden na jižní Texas, ještě silnější Irma páchá škody v Karibiku a přes Portoriko se blíží k Floridě.

Za ní v těsném závěsu sílí José a Katia, které mezitím trápí pobřeží Mexického zálivu.

Nejen obyvatelé ohrožených oblastí přitom mají obavy. Jak často může takový hurikán přijít a všechno zničit? A může za tyto extrémní meteorologické jevy globální oteplování?

Klimatologové varují před unáhlenými soudy. Není to nic neobvyklého. Hurikány teď zuří zkrátka proto, že je jejich sezóna.

"Tohle je přesně ten vrchol," cituje deník The New York Times Gerryho Bella z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. "Teď vzniká 95 procent všech hurikánů."

Podle něj jsou právě srpen, září a říjen kritické měsíce.

Ročně vznikne na světě jen zhruba tucet opravdu silných bouří. Zkoumat je a uchovávat o nich záznamy dokážou vědci jen několik posledních desetiletí, takže vlastně není moc s čím současné řádění hurikánů srovnávat. 

Jediné, co mohou zvyšující se teploty ovlivnit, je síla bouří.

"Bohužel fyzika hovoří jasně: hurikány získávají svou destruktivní energii z tepla oceánu a v současné době jsou teploty v této oblasti velmi vysoké," vysvětlil pro list The Guardian Anders Levermann z výzkumného ústavu pro studium dopadů klimatických změn v německé Postupimi.

Hurikánů není víc, ale jsou silnější

Hurikány se vlivem globálního oteplování sice nemusí objevovat častěji, ale budou dosahovat ničivější síly.

Irma je momentálně považována za nejsilnější hurikán v této oblasti za posledních 100 let.

"Právě vyšší než průměrné teploty na hladině moře posilují hurikán Irma, dávají jí energii a vlhkost," cituje deník The Guardian britského odborníka na hurikány Juliana Heminga.

Země ležící v ohrožených oblastech se proto budou muset lépe na hurikánů připravit.

"Dokonce i já jako odborník na klima jsem byl překvapen, když jsem viděl další potenciálně ničivou bouři v této oblasti tak brzy po Harveym, " přiznal Anders Levermann.

Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy