Hurikán Irma doprovází vítr o rychlosti 295 kilometrů v hodině

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 9. 2017 6:40
Hurikán Irma, který zesílil na pátý, nejvyšší stupeň hurikánové škály, napáchal velké škody na několika karibských ostrovech, mimo jiné na Sv. Martinu, Sv. Bartoloměji a Barbudě. Irma, jež je nejsilnějším bouřkovým systémem v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení, stejný krok učinily i Bahamy. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině. Bahamská vláda nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii.
Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA

San Juan - Obří hurikán Irma se ve středu přehnal přes ostrovy v severní části Karibiku a míří k Portoriku a Floridě.

Očekává se, že se stane minimálně stejně tak mocnou tropickou bouří jako hurikán Harvey, který minulý měsíc napáchal v Texasu škody za 180 miliard dolarů a zabil více než 60 osob.

Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA

Oko Irmy, v němž vítr dosahuje rychlosti 295 km za hodinu, přeletělo přes ostrovy Svatý Martin, Svatý Bartoloměj a Barbuda. K Portoriku by mělo dorazit ve středu večer místního (v noci na čtvrtek středoevropského) času.

Irma je podle Národního hurikánového centra tropickou bouří páté, tedy nejvyšší kategorie.

"Mám velké starosti," citovala agentura Reuters pětačtyřicetiletou Angeliku Flechaovou v hlavním městě Portorika San Juanu.

Ta svůj dvouposchoďový dům zásobila potravinami a vodou a na okna připevnila zábrany z plechu na ochranu před řáděním hurikánu.

Většina obchodů v San Juanu je zavřená a ulice jsou prázdné. Guvernér Portorika Ricardo Rossello vyzval obyvatele, aby se odebrali do některého ze 460 protihurikánových krytů na ostrově.

Portoriko má tříapůlmilionovou populaci.

Na Závětrných ostrovech, stejně jako na Amerických a Britských Panenských ostrovech, přes něž se přehnal během středy, hurikán napáchal rozsáhlé škody. Na Barbudě a Svatém Martinu jsou přerušeny dodávky elektřiny.

"Náš balkon nyní visí pouze na kusu drátu," uvedla americká turistka Loren Ann Mayová, která příchod hurikánu zažila v hotelovém pokoji na francouzském Guadeloupu.

Francouzská ministryně pro zámořská teritoria Annick Girardinová potvrdila, že na ostrově zatím nejsou hlášeny oběti na životech. Prohlásila však, že se obává o osud těch, kdo se neodebrali včas do bezpečí.

Podle Národního hurikánového centra je Irma pátým nejsilnějším hurikánem, jaký byl v oblasti zaznamenán za posledních 80 let.

Americký prezident Donald Trump oznámil na Twitteru, že situaci v oblasti bedlivě sleduje. Schválil již mimořádná opatření na Floridě, Portoriku a Amerických Panenských ostrovech. Na řetězci ostrůvků obemykajících Floridu byla nařízena povinná evakuace turistů a na jihu poloostrova samotného byly zavřeny všechny školy.

Obyvatelstvo okresu Miami-Dade úřady vyzvaly, aby hledalo útočiště na výše položených místech, neboť zde hrozí záplavy.

"Můžeme obnovit vaše domovy, nemůžeme ale obnovit vaše životy," varoval místní populaci floridský guvernér Rick Scott. Ten očekává, že hurikán udeří někde v centrální části poloostrova.

Podívejte se na letecké záběry hurikánu Irma | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 13 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy