Hurikán Irma doprovází vítr o rychlosti 295 kilometrů v hodině

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 9. 2017 6:40
Hurikán Irma, který zesílil na pátý, nejvyšší stupeň hurikánové škály, napáchal velké škody na několika karibských ostrovech, mimo jiné na Sv. Martinu, Sv. Bartoloměji a Barbudě. Irma, jež je nejsilnějším bouřkovým systémem v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení, stejný krok učinily i Bahamy. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině. Bahamská vláda nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii.
Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA

San Juan - Obří hurikán Irma se ve středu přehnal přes ostrovy v severní části Karibiku a míří k Portoriku a Floridě.

Očekává se, že se stane minimálně stejně tak mocnou tropickou bouří jako hurikán Harvey, který minulý měsíc napáchal v Texasu škody za 180 miliard dolarů a zabil více než 60 osob.

Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA

Oko Irmy, v němž vítr dosahuje rychlosti 295 km za hodinu, přeletělo přes ostrovy Svatý Martin, Svatý Bartoloměj a Barbuda. K Portoriku by mělo dorazit ve středu večer místního (v noci na čtvrtek středoevropského) času.

Irma je podle Národního hurikánového centra tropickou bouří páté, tedy nejvyšší kategorie.

"Mám velké starosti," citovala agentura Reuters pětačtyřicetiletou Angeliku Flechaovou v hlavním městě Portorika San Juanu.

Ta svůj dvouposchoďový dům zásobila potravinami a vodou a na okna připevnila zábrany z plechu na ochranu před řáděním hurikánu.

Většina obchodů v San Juanu je zavřená a ulice jsou prázdné. Guvernér Portorika Ricardo Rossello vyzval obyvatele, aby se odebrali do některého ze 460 protihurikánových krytů na ostrově.

Portoriko má tříapůlmilionovou populaci.

Na Závětrných ostrovech, stejně jako na Amerických a Britských Panenských ostrovech, přes něž se přehnal během středy, hurikán napáchal rozsáhlé škody. Na Barbudě a Svatém Martinu jsou přerušeny dodávky elektřiny.

"Náš balkon nyní visí pouze na kusu drátu," uvedla americká turistka Loren Ann Mayová, která příchod hurikánu zažila v hotelovém pokoji na francouzském Guadeloupu.

Francouzská ministryně pro zámořská teritoria Annick Girardinová potvrdila, že na ostrově zatím nejsou hlášeny oběti na životech. Prohlásila však, že se obává o osud těch, kdo se neodebrali včas do bezpečí.

Podle Národního hurikánového centra je Irma pátým nejsilnějším hurikánem, jaký byl v oblasti zaznamenán za posledních 80 let.

Americký prezident Donald Trump oznámil na Twitteru, že situaci v oblasti bedlivě sleduje. Schválil již mimořádná opatření na Floridě, Portoriku a Amerických Panenských ostrovech. Na řetězci ostrůvků obemykajících Floridu byla nařízena povinná evakuace turistů a na jihu poloostrova samotného byly zavřeny všechny školy.

Obyvatelstvo okresu Miami-Dade úřady vyzvaly, aby hledalo útočiště na výše položených místech, neboť zde hrozí záplavy.

"Můžeme obnovit vaše domovy, nemůžeme ale obnovit vaše životy," varoval místní populaci floridský guvernér Rick Scott. Ten očekává, že hurikán udeří někde v centrální části poloostrova.

Podívejte se na letecké záběry hurikánu Irma | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Čelákovic. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, v hale jsou uskladněny autodíly, zřejmě i oleje a plynové lahve.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy