Hrůzné svědectví z Húlá: Většinu lidí zblízka popravili

Zahraničí Zahraničí
29. 5. 2012 16:34
Páteční masakr má diplomatickou dohru. Velvyslanci musí opustit Německo, Francii či Itálii
Těla obětí masakru ve městě Húlá. Protivládní aktivisté uvedli, že zemřelo nejméně 90 lidí včetně dětí. 26. května 2012.
Těla obětí masakru ve městě Húlá. Protivládní aktivisté uvedli, že zemřelo nejméně 90 lidí včetně dětí. 26. května 2012. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Většina ze 108 lidí v syrském městě Húlá byla popravena.

V Ženevě to prohlásil mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Podle něj bylo mezi oběťmi pátečního masakru 49 dětí a 34 žen.

Přeživší pozorovatelům OSN v Sýrii řekli, že většinu mrtvých mají na svědomí vojáci věrní prezidentu Bašáru Asadovi a provládní milice šabíha.

Na incident už zareagovalo několik západních zemí, které vyhostily syrské diplomaty.

Za vše mohou vzbouřenci, brání se vláda

"Útočili na domy bez slitování. Vyfotografovali jsme děti, jimž ještě nebylo deset let. Měly svázané ruce a byly zastřeleny z deseticentimetrové vzdálenosti. Jejich hrdla prořízli nožem, ale ne celá, udělali do nich pouze díru, a také bodali do očí," líčil podle ČTK opoziční aktivista Hamzá Umar.

Vláda ovšem veškerá nařčení odmítá. Zvěrstva prý mají na svědomí rebelové, o čemž prý svědčí právě to, že oběti byly zabity nožem nebo z velké blízkosti, nikoli při palbě armádních zbraní.

Foto: Reuters

My jsme oběti, lamentuje Asad

Masakr vyvolal vlnu nevole v celém světě a někteří z komentátorů očekávají, že to přiměje i ochránce Damašku v Moskvě méně stranit syrské vládě.

Colvillovo prohlášení přišlo v době, kdy v metropoli jednal zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan.

Ten se snažil Asadovi připomenout, že jeho kabinet souhlasil s šestibodovým mírovým plánem, ale nedrží se ho. Jen během úterý přišlo o život nejméně dvacet lidí. Zvláštní zmocněnec OSN ale zároveň upozornil, že mírový plán se týká všech, tedy i opozice.

Prezident ovšem trvá na svém - on za nic nemůže, vraždění mají na svědomí teroristické skupiny. Podle státní televize po schůzce uvedl, že v zemi zavládne mír až s "koncem terorismu". Annanův mírový plán prý musejí dodržovat i státy, které financují a vyzbrojují "teroristy".

Status: nežádoucí

Páteční incident v Húlá, jenž si vyžádal přes sto mrtvých, vedl k vyhoštění syrských diplomatů. Nežádoucími se stali v Austrálii, Francii, Německu, Velká Británii, Itálii, Nizozemsku či USA.

Česko se prozatím k obdobnému kroku nechystá. "Svůj kritický názor na události v Sýrii budeme tlumočit jak na úrovni ředitele příslušného odboru, tak na úrovni ministra," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Vyhoštění diplomati

Incident v Húlá už má diplomatickou dohru. Řada zemí totiž vyjádřila svůj názor jednoznačně - vyhostila syrské diplomaty.

Například nejvyšší syrský zástupce v Austrálii - chargé d´affaires Džaudát Alí - a jeden z jeho kolegů ze zastupitelského úřadu dostali 72 hodin na to, aby opustili australské území. "Je to nejúčinnější způsob, jakým můžeme dát najevo odpor k tomu, co se v Sýrii děje," prohlásil ministr zahraničí Bob Carr.

Ještě rychleji zareagovala Francie. Prezident Francois Hollande oznámil vyhoštění syrské velvyslankyně, která má odjet nejpozději ve středu. Paříž rovněž začátkem července uspořádá další setkání skupiny států, která si říká Přátelé Sýrie. Její členové jsou ochotni pomáhat syrské opozici, avšak zatím nikoli vojensky.

Nezaostaly ani Velká Británie, Itálie, USA, Nizozemsko či Německo. Britové vyhostí syrského chargé d´affaires, Italové pro změnu syrského velvyslance. Rovněž německé ministerstvo zahraničí si předvolalo syrského velvyslance, aby mu oznámilo rozhodnutí o vyhoštění.

 

Právě se děje

Další zprávy