Hrůzné praktiky Islámského státu: Ženu prodají za cigarety

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2015 20:31
Zmocněnkyně OSN říká, že islamisté zachází s ženami "jako s dobytkem". Musejí se svlékat donaha.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - Bojovníci Islámského státu (IS) prodávají zajaté ženy na trhu za "méně, než kolik stojí balíček cigaret".

Tvrdí to zmocněnkyně OSN pro sexuální násilí Zainab Banguraová, kterou dnes citoval britský list The Independent. Válka v Sýrii a Iráku je podle ní "vedena na tělech žen".

Banguraová, která obě země v uplynulých měsících navštívila, už dříve řekla, že s ženami zajatými islamisty se zachází "jako s dobytkem". Zajatkyně se musejí svlékat donaha a jsou posílány do oblastí pod kontrolou IS.

"A právě tak (IS) láká mladé muže. Máme pro tebe ženy, už čekají. Máme panny, které si můžete vzít," upozornila v pondělí Banguraová.

Kdo se vzbouří, je ponižován

Záběry z iráckého Mosulu, které potají natočil zpravodaj BBC a které byly dnes zveřejněny, též ukazují, že ženy se na územích ovládaných islamistickými milicemi musejí podrobit přísným pravidlům.

"Slyšeli jsme o mužích, kteří byli zbičováni, protože si jejich ženy nevzaly rukavice. Rodičům jedné ženy bylo zakázáno řídit auto. Ti, kdo se vzbouří, jsou biti a ponižováni," říká žena jménem Hanaa.

Ženy v Mosulu se podle ní musejí oblékat do černého "od hlavy až k patě". To představuje pro chudší rodiny, které mají třeba pět dcer, finanční problém.

Jednou prý Hanaa poprosila manžela, aby ji vzal ven. Bylo to poprvé od doby, kdy IS dobyl Mosul. Do oblíbené restaurace, kam chodili během zásnub, došla celá zahalená, ale jakmile byli uvnitř, manžel jí řekl, že už si může odhalit obličej, že v dosahu nikdo od IS není.

"Ale hned přišel majitel podniku a prosil mého manžela, aby mi řekl, ať se zahalím. Bojovníci IS totiž podnikali neohlášené inspekce a manžel by mohl být zbičován, pokud by mne takto zahlédli".

Klip ukazuje ničení mešit

Záběry zpravodaje BBC se předávaly od domu k domu a nakonec se je podařilo propašovat z Mosulu. Je z nich také patrné, že IS konfiskuje domy náboženských menšin. Mnoho křesťanských čtvrtí je teď prázdných. V Mosulu přitom žilo 60 000 křesťanů, ale většina z nich utekla.

Klip ukazuje ničení svatyň i mešit, ve kterých byly hroby, což je podle IS neislámské. IS též argumentuje tím, že zničené mešity byly sídlem odpadlíků, a ne místem praktikování víry. Obyvatelé Mosulu mluví o krutých trestech pro toho, kdo nesouhlasí s radikální interpretací islámského práva.

Život obyvatel města se změnil k nepoznání, je nedostatek pohonných hmot, město je špinavé, neboť popeláři přestali odvážet odpadky, výstavba se zastavila a školy jsou většinou zavřené.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy