Hrůzné praktiky Islámského státu: Ženu prodají za cigarety

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2015 20:31
Zmocněnkyně OSN říká, že islamisté zachází s ženami "jako s dobytkem". Musejí se svlékat donaha.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - Bojovníci Islámského státu (IS) prodávají zajaté ženy na trhu za "méně, než kolik stojí balíček cigaret".

Tvrdí to zmocněnkyně OSN pro sexuální násilí Zainab Banguraová, kterou dnes citoval britský list The Independent. Válka v Sýrii a Iráku je podle ní "vedena na tělech žen".

Banguraová, která obě země v uplynulých měsících navštívila, už dříve řekla, že s ženami zajatými islamisty se zachází "jako s dobytkem". Zajatkyně se musejí svlékat donaha a jsou posílány do oblastí pod kontrolou IS.

"A právě tak (IS) láká mladé muže. Máme pro tebe ženy, už čekají. Máme panny, které si můžete vzít," upozornila v pondělí Banguraová.

Kdo se vzbouří, je ponižován

Záběry z iráckého Mosulu, které potají natočil zpravodaj BBC a které byly dnes zveřejněny, též ukazují, že ženy se na územích ovládaných islamistickými milicemi musejí podrobit přísným pravidlům.

"Slyšeli jsme o mužích, kteří byli zbičováni, protože si jejich ženy nevzaly rukavice. Rodičům jedné ženy bylo zakázáno řídit auto. Ti, kdo se vzbouří, jsou biti a ponižováni," říká žena jménem Hanaa.

Ženy v Mosulu se podle ní musejí oblékat do černého "od hlavy až k patě". To představuje pro chudší rodiny, které mají třeba pět dcer, finanční problém.

Jednou prý Hanaa poprosila manžela, aby ji vzal ven. Bylo to poprvé od doby, kdy IS dobyl Mosul. Do oblíbené restaurace, kam chodili během zásnub, došla celá zahalená, ale jakmile byli uvnitř, manžel jí řekl, že už si může odhalit obličej, že v dosahu nikdo od IS není.

"Ale hned přišel majitel podniku a prosil mého manžela, aby mi řekl, ať se zahalím. Bojovníci IS totiž podnikali neohlášené inspekce a manžel by mohl být zbičován, pokud by mne takto zahlédli".

Klip ukazuje ničení mešit

Záběry zpravodaje BBC se předávaly od domu k domu a nakonec se je podařilo propašovat z Mosulu. Je z nich také patrné, že IS konfiskuje domy náboženských menšin. Mnoho křesťanských čtvrtí je teď prázdných. V Mosulu přitom žilo 60 000 křesťanů, ale většina z nich utekla.

Klip ukazuje ničení svatyň i mešit, ve kterých byly hroby, což je podle IS neislámské. IS též argumentuje tím, že zničené mešity byly sídlem odpadlíků, a ne místem praktikování víry. Obyvatelé Mosulu mluví o krutých trestech pro toho, kdo nesouhlasí s radikální interpretací islámského práva.

Život obyvatel města se změnil k nepoznání, je nedostatek pohonných hmot, město je špinavé, neboť popeláři přestali odvážet odpadky, výstavba se zastavila a školy jsou většinou zavřené.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 28 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy