Irácká armáda zahájila bitvu s Islámským státem o Ramádí

ČTK ČTK
23. 5. 2015 15:10
Irácká armáda se v bojích proti Islámskému statu opírá zejména o státem sponzorované oddíly Hašd Šaabí neboli lidové mobilizační síly.
Ofenzíva proti Islámskému státu.
Ofenzíva proti Islámskému státu. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká armáda se šíitskými milicemi v sobotu zahájila bitvu o město Ramádí na západě země, které minulou neděli obsadili ozbrojenci z Islámského státu (IS). Podle agentury AFP během útoky irácké provládní síly dobyly některá předsunutá stanoviště radikálů. Podle agentury Reuters ofenzívu podporují leteckými útoky Spojené státy s jejich spojenci.

"Začaly vojenské operace k osvobození lokality Husajba, sedm kilometrů východně od Ramádí," řekl AFP policejní plukovník přítomný na bitevním poli, který si nepřál být jmenován. Dodal, že některé úseky, včetně místního policejního komisařství, irácké síly již dobyly.

Islamisté zase podle agentury Reuters postupují dál směrem k městu Fallúdža ve snaze dostat pod kontrolu další území v provincii Anbár a vytvořit si tak předpolí pro případný útok na Bagdád.

Pád Ramádí vyvolal pochybnosti o tom, zda USA se svými zejména arabskými spojenci zastávají správnou strategii v boji proti IS, když podnikají proti postavením islamistů pouze letecké útoky, zatímco zátěž pozemních bojů v Iráku ponechávají na armádě a šíitských a kurdských milicích. Americký prezident Barack Obama kritiku ale odmítl.

Od pátku podnikla koalice vedená USA nejméně 22 vzdušných útoků proti cílům IS, přičemž u Ramádí se zaměřila na bojové jednotky, obrněná vozidla a opěrná hnízda. Nálety podnikli spojenci taky na další strategické cíle islamistů v Iráku a rovněž v sousední Sýrii.

Irácká armáda se v bojích proti IS v současnosti opírá zejména o oddíly zvané Hašd Šaabí, neboli lidové mobilizační síly, což jsou státem sponzorované jednotky sestavené z šíitů. Vznikly před rokem a odhaduje se, že v nich slouží na 100 000 lidí. U Ramádí jich je kolem 3 000.

V dubnu vojsku pomohly získat zpět město Tikrít, ale premiér Hajdar Abádí po této bitvě řekl, že šíité nebudou nasazeni do bojů o severoirácký Mosul. Vybojování Tikrítu se považovalo za otevření cesty k osvobození Mosulu, který příslušníci IS obsadili loni.

Z Ramádí, které je správním střediskem provincie Anbár, uprchlo od jeho obsazení islamisty přes 40 000 lidí. Mnohým vládní vojáci údajně brání v cestě do Bagdádu z obavy, že mezi nimi mohou být islamisté.

 

Právě se děje

Další zprávy