Nahlédněte do Mosulu. Křesťanské čtvrti jako by vyhladil mor

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2015 12:58
Britská stanice BBC získala a publikovala exkluzivní záběry z islamisty obléhaného města v Iráku.
Video:

Mosul - Křesťané a muslimové žili v iráckém Mosulu celá staletí společně. Ozbrojenci Islámského státu ale soužití a vzájemné vazby kompletně zpřetrhali.

Stačilo jim k tomu pouhých několik týdnů.

Co přesně se v loni dobytém, islamisty ovládaném Mosulu děje, výmluvně ilustrují tajně pořízené záběry, které se z města dostaly ven. Získala a zveřejnila je britská zpravodajská stanice BBC.

Z videa a výpovědí svědků tak například vyplývá, že ozbrojenci Islámského státu křesťanům zabavili majetek. A že ty, kdo sami neutekli, vyhnali nebo povraždili.

"Z toho, co bývalo v Mosulu tavicím kotlem etnik, zbyly celé čtvrti duchů," komentuje záběry přímo z centra města reportérka BBC Jalda Hakímová.

Pomáhala všem, bez rozdílu. Než ji vyhnali

Domy, jež patřily křesťanům, jsou označeny arabským písmenem nun, jež symbolizuje slovo nassarajim - křesťané.

Nun je doprovozeno varováním, že se nemovitost stala majetkem Islámského státu.

"Dostala jsem se pryč nezraněná. Má duše ale navždy zůstane v Mosulu," svěřila se BBC křesťanská gynekoložka, která spolu s tisíci souvěrců utekla včas.

"Sunnitští extremisté mě obtěžovali a vyhrožovali mi ještě před tím, než Mosul obsadil Islámský stát. Děti jsem ale rodila dál, a to ženám všech vyznání, bez rozdílu. Věřím, že si každý zaslouží stejný přístup, stejnou péči," líčí.

Před islamisty nakonec utekla jen s tím, co měla právě na sobě.

Zaplaťte a zmizte

"Když jsem dorazila do Irbílu, dozvěděla jsem se, že zabavili můj dům a označili ho nunem. Zavolala jsem přátelům, aby zachránili alespoň mou sbírku knih, to už ale bylo pozdě. Vyházeli ji na ulici," vzpomíná.

Před vpádem Islámského státu žilo ve druhém největším iráckém městě okolo 60 000 křesťanů, nyní jsou téměř všichni pryč. Ti, kdo chtěli zůstat, museli buď konvertovat, nebo zaplatit daň za to, že je ozbrojenci "na svém území" dál trpěli.

Později však vedení islamistů v Mosulu změnilo názor a rozhodlo se vyhnat nebo zabít i ty křesťany, kteří daň ve výši 470 dolarů (téměř 13 000 korun) za rodinu zaplatili.

V Mosulu jsou utlačovány všechny menšiny. Ozbrojenci Islámského státu tolerují jediné vyznání - ten nejradikálnější sunnitský islám. Na záběrech BBC je vidět, jak milice likvidují i šíitské mešity a svatyně.

Z mapy města tak zmizely celé čtvrti. Donedávna malebné ulice lemované historickými památkami islámští fanatici proměnili v hromady suti.

Nic než oči

Sunnité, kteří ve městě zůstali, se museli zcela podřídit. Pro ženy to znamená nevycházet bez doprovodu mužského příbuzného a neukazovat nic než oči - ženy a dívky musejí být na veřejnosti kompletně zahalené, a musejí nosit dokonce i rukavice.

"Samotné zahalování mi nevadí. To, jakým způsobem ho vynucují, mě ale obtěžuje. Cena oblečení kvůli tomu šla hodně nahoru a představte si, že máte čtyři nebo pět dcer," stěžuje si na záběrech BBC z centra Mosulu nejmenovaná zahalená žena.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

před 49 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy