Nahlédněte do Mosulu. Křesťanské čtvrti jako by vyhladil mor

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2015 12:58
Britská stanice BBC získala a publikovala exkluzivní záběry z islamisty obléhaného města v Iráku.
Video:

Mosul - Křesťané a muslimové žili v iráckém Mosulu celá staletí společně. Ozbrojenci Islámského státu ale soužití a vzájemné vazby kompletně zpřetrhali.

Stačilo jim k tomu pouhých několik týdnů.

Co přesně se v loni dobytém, islamisty ovládaném Mosulu děje, výmluvně ilustrují tajně pořízené záběry, které se z města dostaly ven. Získala a zveřejnila je britská zpravodajská stanice BBC.

Z videa a výpovědí svědků tak například vyplývá, že ozbrojenci Islámského státu křesťanům zabavili majetek. A že ty, kdo sami neutekli, vyhnali nebo povraždili.

"Z toho, co bývalo v Mosulu tavicím kotlem etnik, zbyly celé čtvrti duchů," komentuje záběry přímo z centra města reportérka BBC Jalda Hakímová.

Pomáhala všem, bez rozdílu. Než ji vyhnali

Domy, jež patřily křesťanům, jsou označeny arabským písmenem nun, jež symbolizuje slovo nassarajim - křesťané.

Nun je doprovozeno varováním, že se nemovitost stala majetkem Islámského státu.

"Dostala jsem se pryč nezraněná. Má duše ale navždy zůstane v Mosulu," svěřila se BBC křesťanská gynekoložka, která spolu s tisíci souvěrců utekla včas.

"Sunnitští extremisté mě obtěžovali a vyhrožovali mi ještě před tím, než Mosul obsadil Islámský stát. Děti jsem ale rodila dál, a to ženám všech vyznání, bez rozdílu. Věřím, že si každý zaslouží stejný přístup, stejnou péči," líčí.

Před islamisty nakonec utekla jen s tím, co měla právě na sobě.

Zaplaťte a zmizte

"Když jsem dorazila do Irbílu, dozvěděla jsem se, že zabavili můj dům a označili ho nunem. Zavolala jsem přátelům, aby zachránili alespoň mou sbírku knih, to už ale bylo pozdě. Vyházeli ji na ulici," vzpomíná.

Před vpádem Islámského státu žilo ve druhém největším iráckém městě okolo 60 000 křesťanů, nyní jsou téměř všichni pryč. Ti, kdo chtěli zůstat, museli buď konvertovat, nebo zaplatit daň za to, že je ozbrojenci "na svém území" dál trpěli.

Později však vedení islamistů v Mosulu změnilo názor a rozhodlo se vyhnat nebo zabít i ty křesťany, kteří daň ve výši 470 dolarů (téměř 13 000 korun) za rodinu zaplatili.

V Mosulu jsou utlačovány všechny menšiny. Ozbrojenci Islámského státu tolerují jediné vyznání - ten nejradikálnější sunnitský islám. Na záběrech BBC je vidět, jak milice likvidují i šíitské mešity a svatyně.

Z mapy města tak zmizely celé čtvrti. Donedávna malebné ulice lemované historickými památkami islámští fanatici proměnili v hromady suti.

Nic než oči

Sunnité, kteří ve městě zůstali, se museli zcela podřídit. Pro ženy to znamená nevycházet bez doprovodu mužského příbuzného a neukazovat nic než oči - ženy a dívky musejí být na veřejnosti kompletně zahalené, a musejí nosit dokonce i rukavice.

"Samotné zahalování mi nevadí. To, jakým způsobem ho vynucují, mě ale obtěžuje. Cena oblečení kvůli tomu šla hodně nahoru a představte si, že máte čtyři nebo pět dcer," stěžuje si na záběrech BBC z centra Mosulu nejmenovaná zahalená žena.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy