Benghází - Jednotky Muammara Kaddáfího zběsile ostřelují obytné čtvrti a přístav v Misurátě. Třetím největším městě Libye, jehož větší část stále drží povstalci.
Skoro půlmilionové město je obklíčené ze tří stran vládními vojsky, jediné spojení se světem je přes moře.
Vládní dělostřelectvo podle svědků přístav ostřeluje, aby zabránilo v zakotvení katarské lodi s humanitární pomocí.
Tripolis obviňuje katarskou vládu, že povstalcům posílá zbraně včetně protitankových střel a že na východě Libye katarští instruktoři cvičí rebely v ovládání zbraní a vojenské techniky.
Podle libyjského náměstka ministra zahraničí bojují v Misurátě na straně povstalců i členové libanonského hnutí Hizballáh.
Situace v obleženém městě je podle jeho obyvatel děsivá. Kaddáfího vojáci bombardují sklady s potravinami, cementárnu i sklad velkých přepravních kontejnerů.
Město je odstřiženo od dodávek vody a elektřiny, zranění lidé v mnoha případech zůstávají bez pomoci.
"Pokud NATO rázněji nezasáhne, odehraje se tady masakr," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel Misuráty, který se představil jako Abdalsalám.
Novináři do obklíčeného města nemají přístup.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes před začátkem mezinárodního summitu o Libyi v Berlíně označila násilí vůči civilistům v Misurátě za nepřijatelné.
"V posledních dnech dostáváme znepokojivé informace o zvěrstvech, kterých se Kaddáfího síly dopouštějí," řekla Clintonová. Britský premiér David Cameron oznámil, že NATO zintenzivní útoky na Kaddáfího režim a vystupňuje tlak na diktátorovu rezignaci.
Libyjská krize trvá už dva měsíce. První demonstrace ve městech Benghází a Al-Bajdá začaly 13. února.
Letadla mezinárodní koalice začala bombardovat libyjské cíle na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN 19. března.