Kaddáfí souhlasí s příměřím, povstalci je odmítli

Zahraničí Zahraničí
11. 4. 2011 18:29
Rebelové trvají na diktátorově konci
Muammar Kaddáfí při setkání se zástupci Africké unie 10. dubna v Tripolisu.
Muammar Kaddáfí při setkání se zástupci Africké unie 10. dubna v Tripolisu. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je nakloněn mírovému plánu, který navrhla Africká unie, a je ochoten vpustit do země vojáky, kteří by měli na dodržování příměří dohlížet.

Podle agentury Reuters je připraven o dohodě, která počítá s okamžitým příměřím, jednat. Zástupci opozice ale stále trvají na plukovníkově odstoupení a nabídku Africké unie odmítají.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma po schůzce s Kaddáfím vyzval NATO, aby zastavilo letecké útoky a "dalo příměří šanci".

"Bratr vůdce přijal plán tak, jak jsme ho předložili," nechal se slyšet Zuma před tím, než delegace zamířila do rebely ovládaného Benghází. Zároveň vyzval NATO, aby ukončilo vzdušné útoky proti vládním cílům, "a příměří tak mohlo vstoupit v platnost".

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) oznámil, že šrapnely a zbloudilé kulky ve městě Misuráta zabily nejméně dvacet dětí.

Klíčovou částí dojednané dohody je okamžité ukončení bojů, vpuštění mírových jednotek do Libye a spolupráce úřadů s mezinárodními organizacemi, která zažehná hrozící humanitární krizi.

Kaddáfí se zástupci Africké unie. Zleva doprava: prezident Mali Amadú Tumaní Turé, prezident Jižní Afriky Jacob Zuma, prezident Konga Denis Sassou Nguessou, dále Kaddáfí, mauretánský prezident Mohamed Úld Abdel Azíz a generální tajemník Africké unie Jean Ping. Setkání v Tripolisu.
Kaddáfí se zástupci Africké unie. Zleva doprava: prezident Mali Amadú Tumaní Turé, prezident Jižní Afriky Jacob Zuma, prezident Konga Denis Sassou Nguessou, dále Kaddáfí, mauretánský prezident Mohamed Úld Abdel Azíz a generální tajemník Africké unie Jean Ping. Setkání v Tripolisu. | Foto: Reuters

O Kaddáfího odchodu není v uzavřené dohodě žádná zmínka. Dokument pouze konstatuje, že je třeba přikročit k politickým reformám, které zamezí opakování současné krize. Připraveny budou během nespecifikovaného přechodného období.

Cílem transformace je "naplnění vůle Libyjců volajících po demokracii, politických reformách, spravedlnosti, míru a bezpečnosti, stejně tak jako společenského rozvoje."

Mluvčí povstalců Gumá Gamátí se nechal slyšet, že pro rebely je vyloučeno, aby u moci zůstali rovněž Kaddáfího synové. Libyjský vůdce ovšem kategoricky odmítá odstoupit.

Dřívější nabídky k ukončení bojů nevedly k ničemu. Rebelové stále trvají na tom, že první podmínkou urovnání situace v zemi je diktátorův bezpodmínečný odchod.

Dva měsíce bojů

Situace je v Libyi napjatá už přes dva měsíce. Na východě země stále bojují Kaddáfího vojáci a povstalci o města Briga a Adžedábíja.

Podle agentury Reuters zasáhlo NATO přes víkend poblíž Adžedábíje dvě desítky vojenských vozidel libyjské armády, převážně tanků. Kaddáfího vojáci pronikli i do samotného města a ostřelují zde povstalecké pozice.

Na západě země rebelové odrážejí již několik týdnů útoky vládních vojsk vedených proti přístavu Misuráta.

Rebelové mohou počítat s podporou NATO, byť proklamovaným cílem operací je ochrana tamních civilistů před útoky sil Muammara Kaddáfího.

Zřetelně to v neděli v rozhovoru pro americkou televizi CNN dal najevo bývalý britský ministerský předseda Tony Blair. "Musíme mít na paměti, co je náš strategický cíl. Je to nastolení jiné formy vlády," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy