Washington - Světová zdravotnická organizace ve středu odpoledne v Ženevě oznámila, že nákaza takzvanou prasečí chřipkou se zřejmě blíží pandemii. A večer pak rozhodla, že zvýší stupeň nebezpečí ze čtyřky na pětku.
Ta už znamená, že se nákaza šíří mezi lidmi v jiné zemi, než je místo původu. Šestý, nejvyšší stupeň se užívá k označení rozsáhlé pandemie a celosvětového nebezpečí přenosu
Důvodem zvýšení na pátý stupeň je hlavně smrt dvouletého mexického dítěte ve Spojených státech a rozšíření nakažlivé nemoci do dalších evropských zemí, Německa a Rakouska.
První případy ohlásily i Švýcarsko a Peru.
Španělsko - první evropská země, kam se nemoc dostala - potvrdilo už deset zjištěných případů nákazy. Navíc je mezi nimi člověk, který byl nakažen, přestože v Mexiku nebyl. Ještě v poledne byly v zemi potvrzeny pouze čtyři případy.
Přes zvýšené stupeň WHO dál trvá na tom, že uzavření hranic a zákaz cestování do Mexika nemá smysl. Francouzská ministryně zahraničí nicméně hodlá ve čtvrtek navrhnout Evropské unii, aby lety do Mexika zakázala.
Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové by všechny země měly nyní aktivovat své pandemické plány a být v pohotovosti. Chanová řekla, že svět je na pandemii připraven lépe než kdykoli v dějinách. Zároveň varovala, že viry chřipky jsou známé schopností rychle mutovat a jejich chování se dá těžko předvídat.
Farmaceutické firmy pak vyzvala ke zvýšení produkce a kapacity na výrobu antivirových léků. WHO podle ní nemá dostatečné zásoby antivirových prostředků a potřebuje větší množství darů od firem a vlád.
Hlavní hygienik ČR Michael Vít už na výzvu WHO v ČT reagoval s tím, že prověří pandemické plány, zkontroluje znovu stav zásob léků i ochranných prostředků, stejně jako připravenost míst, kde by byli případní nemocní byli separováni. Stát má podle něho léky pro 20 procent obyvatel, což ho řadí k lepším v Unii.
Školy v USA mají zvážit uzavření
Keidži Fukuda, zástupce generální ředitelky WHO, který má nemoc na starosti, ještě odpoledne novinářům řekl, že nejsou žádné důkazy o zpomalování viru. Dodal, že ještě nenastal čas na zvýšení stupně; záhy ale WHO názor změnila.
Mexiko už totiž není jedinou zemí, kde umírají lidé na prasečí chřipku. První smrtelný případ potvrdily Spojené státy. Obětí kmene A/H1N1 se v Texasu stalo 23měsíční dítě. Podle nejnovějších informací však nešlo o amerického občana, ale o mexické dítě.
"To dítě se přijelo do Houstonu léčit. Rodina přijela do jižního Texasu. Dítě onemocnělo a oni ho převezli do Houstonu, aby se mu dostalo lékařské péče," řekla CNN mluvčí zdravotního odboru na houstonské radnici Kathy Bartonová. nevěděla však, ze které části Mexika rodina přijela.
Dosud úřady v USA potvrdily 91 případů prasečí chřipky na svém území, většina onemocnění má ale mírný průběh a jen hrstka nakažených musela být hospitalizována.
Mezi infikovanými však nechybějí školáci, a tak prezident Barack Obama dnes těm ze škol, jejichž žáci byli nakaženi, doporučil, aby zvážily dočasné uzavření. Zároveň ujistil občany, že jeho vláda učiní, co bude v jejích silách, aby dostala prasečí chřipku kontrolu.
V Mexiku podle odhadu úřadů zatím na nový chřipkový virus zemřelo 159 lidí, laboratorně potvrzených případů je však mezi nimi jen sedm. Původně se uvádělo číslo dvacet, po provedení dodatečných testů byla ale statistika poopravena.
Počet zemí, kam se nákaza rozšířila, nicméně roste. Výskyt už potvrdili i sousedé České republiky - Německo a Rakousko. V Británii hlásí nakaženou dvanáctiletou školačku a celkem pět nemocných.
Světová zdravotnická organizace podle svých údajů registruje celkem 114 nakažených v sedmi zemích - v Mexiku, USA, Kanadě, Izraeli, Španělsku, Británii a Novém Zélandu. Později ohlásily první případy Peru a Švýcarsko.
Jakémukoliv nebezpečí chce zřejmě předejít Egypt, který nařídil zabít všechna prasata v zemi. "Bylo rozhodnuto vybít veškeré chovné vepře v Egyptě. Začneme ještě dnes," citovala agentura MENA ministra zdravotnictví Hatema Gabaliho.
První dva případy lidí s podezřením na onemocnění nebezpečným virem hlásí Jižní Afrika, kam se z dovolené v Mexiku vrátily dvě ženy s chřipkovými symptomy. Jedna z nich se mezitím úspěšně vyléčila.