V Plzni leží další Čech s podezřením na prasečí chřipku

Domácí Domácí
29. 4. 2009 11:34
Testům se podrobili už tři Češi, ani u jednoho se nákaza nepotvrdila
Foto: Reuters

Plzeň - Už čtvrtý Čech, který se vrátil z cest po Mexiku, je v péči lékařů s podezřením na prasečí chřipku. Tentokrát v Plzni.

"Necítil se úplně dobře, neměl sice vysoké horečky, ale některé příznaky pro normální chřipku. Navštívil proto raději svého lékaře," řekl ČTK ředitel Krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk.

Lékaři pacientovi odebrali vzorky, které nyní prozkoumá laboratoř. Nemoc nelze v tuto chvíli potvrdit ani vyvrátit, dodal Tomašuk.

Kvůli podezření na prasečí chřipku si v nemocnici poleželi už tři čeští cestovatelé. Testy u pacientů v Motole a Na Bulovce však nákazu virem A/H1N1 neprokázaly.

"Výsledky biologického vyšetření pacienta, který ležel u nás, jsou bez nálezů," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí Motola Eva Jurinová.

Její slova pak potvrdila i Národní referenční laboratoř pro chřipku. "Nálezy u všech tří pacientů jsou negativní," řekl hlavní hygienik Michael Vít.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy