Hrozba pro německý trh: V zemi se rodí nejméně dětí na světě

ČTK ČTK
31. 5. 2015 11:32
Lépe na tom nejsou ani další země EU. Na tisíc obyvatel se tu podle hamburského institutu rodí často méně než deset dětí.
Miminko. Ilustrační foto.
Miminko. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hamburk - Japonsko už není zemí s nejnižší porodností na světě, v čele pomyslného žebříčku se nově ocitlo Německo. Vyplynulo to z nejnovějšího výzkumu Hamburského institutu pro mezinárodní ekonomiku (HWWI).

Naopak zemí, kde přichází na svět nejvíce dětí, je africký Niger, kde se za posledních pět let narodilo v průměru 50 dětí na tisíc obyvatel. V Německu přitom činil tento poměr pouze 8,2 dítěte na tisícovku obyvatel.

Podle autorů studie proto hrozí, že stárnutí pracující populace může mít na německou ekonomiku negativní dopady. Procento lidí v produktivním věku, tedy mezi 20 a 65 lety, které nyní činí 61 procent, by mohlo podle nich do roku 2030 klesnout až na 54 procent. Případný pokles německého růstu by přitom pocítily i ostatní země EU, včetně Česka - na vývozu do Německa a poptávce tamních podniků i spotřebitelů je totiž řada zemí silně závislá.

"Bez silného pracovního trhu si Německo nemůže z dlouhodobého hlediska udržet svou hospodářskou sílu," říká podle britského listu The Independent Arno Probst z institutu německých auditorů. Země podle něj potřebuje mladé pracovníky z řad imigrantů a větší počet žen mezi pracujícími.

O mnoho lépe na tom nejsou ani další evropské země. Portugalsko se podle hamburského institutu vyznačuje mírou porodnosti 9, Portugalsko 9,3, Francie a Británie shodně 12,7 dítěte na tisíc obyvatel.

Česká republika má podle dat Světové banky z roku 2013 míru porodnosti 10,2 dítěte na tisíc obyvatel. Počet obyvatel České republiky se však po předloňském poklesu loni vrátil k růstu. Na konci roku 2014 v Česku žilo téměř 10 538 300 lidí, což bylo zhruba o 25 900 více než v předchozím roce. Jedná se o nejvyšší přírůstek po roce 2010. Obyvatel přibylo hlavně díky přistěhovalcům - jejich počet byl loni nejvyšší za šest let. Zároveň se narodilo více lidí, než zemřelo.

 

Právě se děje

Další zprávy